Обласні Шевченківські читання


«Шевченкове слово в віках не старіє»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Книги - новинки в нашій бібліотеці.

 Пісенна Шевченкіана: до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка/ Упоряд. О. М. Івасюк. – Чернівці: Букрек, 2013. – 320 с.: іл..
 Поезія Тараса Шевченка залишається невичерпним джерелом натхнення для українських композиторів і народної музичної творчості. Пісенна Шевченкіана вражає своєю свіжістю та різнобарвністю.
До ювілейного видання увійшли ноти класиків українського музичного мистецтва і тексти пісень. Це перше подібне видання, що містить в такому обсязі відомі та маловідомі музичні твори на слова Тараса Шевченка.
Для учнів музичних шкіл, студентів консерваторії, викладачів, співаків, музикантів, хорових колективів України та зарубіжжя.



Крижова Н. О. Шляхами Великого Кобзаря: атлас/ Н. О. Крижова. – К.: ДНВП «Картографія», 2013. – 88 с.: іл.
 Атлас «Шляхами Великого Кобзаря» є ілюстрованим науково-популярним картографічним видання, що містить детальну інформацію про Тараса Григоровича Шевченка – геніального поета, художника, мислителя-гуманіста і революційного демократа, творча спадщина якого увійшла до скарбниці найцінніших надбань світової культури.
На картах показані села, містечка і міста, якими мандрував Великий Кобзар, місця перебування поета у засланні, у Санкт-Петербурзі, Києві та Москві. Окремі карти демонструють місця, де зберігається спадщина поета та пам’ятні об’єкти. Тексти розкривають людські й творчі контакти митця з прогресивними діячами культури, їхній вплив на творчість поета й художника. Подано відомості про багатьох осіб з оточення Т. Г. Шевченка; широко представлені репродукції його малярських творів.
Атлас «Шляхами Великого Кобзаря» підготовлений з використанням матеріалів заповідників та музеїв Т. Г. Шевченка в Україні та в інших державах.
Видання присвячене 200-річчю з дня народження Т. Г. Шевченка і розраховане на широке коло читачів.


Генералюк Л. «Святим дивом сяють храми Божі…»: храми України в малярстві, поезії, прозі Шевченка/ Л. Генералюк. – К.: Балтія-Друк, 2013. – 167 с.
До вашої уваги книга Лесі Генералюк про українські храми, котрі відвідував, змальовував, згадував у своїх творах Шевченко.
Авторка використовує досвід сучасної культурології, яка вивчала аналогічні явища у світовій культурі
Аналіз знайомих нам ландшафтів України, побачених оком художника і поета, переконує читача, що центром усього ландшафту виступає київ з його храмами.
Запропоноване Л. Генералюк дослідження вітчизняних сакральних споруд, вписаних у ландшафт, у весь український світ, яким його сприймав Шевченко, тяжіє до синтезованого узагальнення. Можливо, не завжди читачеві буде легко йти вслід за думкою авторки: читати, як відомо, напівхудожні есеї завжди легше, аніж читати ретельно виважені тексти. Зате можна з упевненістю сказати, що він значно краще зрозуміє характер творчості Великого Кобзаря в усіх сферах, яких торкався його геній.

Шевченко Т. Г.  Три літа/ Т. Шевченко. – К.: Либідь, 2013. – 376 с.
 Національна реліквія , унікальна пам’ятка української літератури – рукописна збірка поетичних творів Тараса Шевченка «Три літа» (1843-1845) – відома своїм надцінним змістом і трагічною історією: саме за вміщені тут революційні твори геніальний поет і художник відбув десятирічну солдатчину, а конфіскована жандармами під час арешту Т. Шевченка 5 квітня 1847 р. збірка пролежала під сургучевими печатками в архіві департаменту поліції в Санкт-Петербурзі рівно шість десятиліть.
Пропоноване видання супроводиться вступною статтею академіка М. Г. Жулинського і примітками знаного шевченкознавця С. А. Гальченка.
Для широкого читацького загалу.

Шевченко Т. Думи мої… Вибрані поезії/ Т. Шевченко. – К.: Дніпро, 2013. – 212 с.: іл.
 У книжку ввійшли вибрані поетичні твори класика української літератури Т. Г. Шевченка (1814-1861) українською та грузинською мовами. У виданні використані роботи із спадщини Т. Г. Шевченка.
  
      Shevchenko T.
Kobzar / Taras Shevchenko; translated by Vera Rich;  introduced and complied by R. Zorivchak. – Kyiv: Mystetstvo  Publishers, 2013. – 336 pp. – in English.
  








       Шевченко Т. Г.  Прижиттєві видання творів.  1841 – 1861: факсимільні відтворення / Тарас Шевченко; упоряд., автор статті та приміток С. А. Гальченко. – К.: Веселка, 2013. – 399с.: іл.
         У цій книжці подаються факсимільні відтворення восьми прижиттєвих видань окремих поетичних творів Шевченка («Гайдамаки», «Тризна», «Катерина», «Наймичка», «Псалми Давидови», «Тарасова ніч», «Тополя») та «Буквар Южнорусскій».



       Жур П. В. Шевченківський Київ (видання друге, виправлене та доповнене) / Передм. С. Гальченка. – К.: Дніпро, 2013. – 288с.: іл.
         Книги П.В. Жура про життя і творчість Т. Г. Шевченка («Третя зустріч», «Шевченківський Петербург»,  «Літо перше», «Дума про Огонь») здобули заслужену популярність серед читачів.
         У дослідженні «Шевченківський Київ» письменник спирається на маловідомі та зовсім невідомі широкому загалу джерела, в тому числі – на цікаві архівні матеріали, виявлені ним самим.
         Книга випущена до 200-річчя з дня народження Великого Кобзаря і розрахована на широкі верстви читачів.


 Тарас  Шевченко   Більша книжка. – К.: ТОВ  «Видавництво КЛІО», 2013, - 720с., іл..
         Унікальна рукописна збірка поезій Т. Г. Шевченка, що увійшла в історію літератури під назвою «Більша книжка», компонувалася автором після звільнення його із заслання в період від 21 лютого 1858р. до 5 грудня 1860р. Після ретельного відбору і авторського редагування «невільничої» поезії, записаної на засланні до «Малої книжки», більше відомої як «захалявна», із неї було відібрано лише 79 творів за 1846-1857рр. Завершальним серед них є поема «Москалева криниця», закінчена 16 травня 1857р. в Новопетровському укріпленні. Наступний розділ цього рідкісного манускрипта розпочинається  поемою «Неофіти» (8грудня 1857р.),  написаною уже на волі затриманим у Нижньому Новгороді поетом, який перебував там майже півроку під наглядом поліції. Останньому запису у «Більшій книжці» (дата «1861», за якою – лише чисті поля сторінок цього фатального року) передує вірш «Зійшлись, побрались, поєднались…», датований 5 грудня 1860р.
         Майже всі твори записані до «Більшої книжки» самим Шевченком, але деякі вірші й поеми скопійовані з чернеток переписувачами – друзями поета. Усі ці списки були прочитані і при потребі виправлені автором.
         Рукописна збірка «Більша книжка» - автентичне джерело текстів понад сотні творів, які канонізовані академічним шевченкознавством як основні з поміж наявних редакцій і варіантів і є найавторитетнішими для дослідників і видавців спадщини великого Кобзаря.


Кульчий О. В., Малярчук Т. М., Бентя Ю. В.
         Документальна скарбниця  Шевченківських лауреатів. – К.: ТОВ «Видавництво КЛІО», 2013. – 352с.: іл.
         У виданні «Документальна скарбниця Шевченківських лауреатів», підготовленому до 200-річч від дня народження видатного українського  поета, письменника, художника, громадського й політичного діяча Тараса Шевченка, на основі архівних документів, друкованих видань висвітлено факти життя та творчу діяльність видатних вітчизняних митців, чиї особові фонди зберігаються у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України. Вперше представлено численні автографи, рукописи творів, начерки,, ескізи, титули книжок із дарчими написами, фотографії в колі родини, друзів та колег українських письменників, поетів,  художників, скульпторів, архітекторів, композиторів, режисерів, акторів, літературознавців, мистецтвознавців, журналістів, які є лауреатами найвищої в Україні відзнаки за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва – Національної премії України імені Тараса Шевченка.
Книга адресована широкому колу дослідників і шанувальників українського мистецтва.


         Симоненко Р. Г., Берестенко В. А.
Тарас Шевченко та його доба: док.-хрестом. висвітлення життя й діяльності видат. сина України та найближ. у часі спадкоємців і продовжувачів його справи І. Я. Франка, Лесі Українки, М. П. Драгоманова. У 3 т. Т.1/Р. Г.  Симоненко, В. А . Берестенко; худож.-оформлювач О. М. Іванова. – Харків: Фоліо, 2013. – 495с.: іл.. – (Укр. та рос. мовами).
У тритомнику «Тарас Шевченко та його доба» висвітлюється життя і діяльність видатного сина України, великого Кобзаря. В ньому зібрані ретельно перевірені документи, що збереглися, автентичні спогади сучасників – друзів і соратників Шевченка, які близько знали поета, а також наукові дослідження, що базуються на об’єктивному відборі фактів. Ґрунтовному й неупередженому їх викладенні.
І том розповідає про становлення й розвиток шевченкознавства, про дослідження творчої спадщини великого митця – поета, художника, революціонера, а також про його злиденні роки дитинства і юності, аж до визволення з кріпацтва до Петербурзької академії художеств.


Шевченко Т.  Кобзар / Т. Шевченко; упоряд., вст.. ст.. Р. Лубківського; ілюстр. М. Стороженка. – Львів: Світ, 2013. – 408с.:іл..
         Видання присвячується 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка.
         Книга містить найвизначніші твори генія української та світової літератури. Увазі польськомовних читачів пропонуються поетичні переклади шедеврів «Кобзаря». Що їх протягом півтора століття здійснювали польські та українські автори. Представники народів-сусідів. Перед якими. Незважаючи на складні колізії минулого. Нині відкривається нова історична перспектива.



ГОЛОС БЕЗСМЕРТНИЙ ТАРАСА ЗВУЧИТЬ КРІЗЬ ВІКИ!


В історії кожного народу є імена, які він свято береже у своїй пам’яті і з великою любов’ю та повагою передає з покоління в покоління. Є таке ім’я і в нашого народу – Тарас Григорович Шевченко.
Для кожного українця Кобзар означає так багато,що складається враження, ніби ми про нього все знаємо. Та це лише враження, він невичерпний і нескінченний.

Переконалися в цьому і члени клубу «У дружньому колі», які зібралися 15 березня, щоб знову поринути у безмежний світ Тарасового слова, доторкнутися до образотворчої спадщини Майстра та пройти тернистим життєвим шляхом Кобзаря.

Розпочався захід піснею про Шевченка та віршем-посвятою. Далі всі присутні переглянули відеофільм про основні віхи життя Тараса. З цікавими та маловідомими фактами та подіями з життя Кобзаря ознайомила працівник бібліотеки Ніна Бородавка.
Ми пишаємось тим, що Великий син України побував у нашому краї. Не кожен українець може з гордістю сказати словами Максима Рильського: «Він тут ходив». Лубенськими стежками Тараса провела членів клубу працівник бібліотеки Наталія Мусієнко, а помічником у цьому став буклет «Шевченкове цілюще джерело», який підготували до випуску працівники Лубенської центральної районної бібліотеки імені Володимира Малика.
Тарас Шевченко є одним з найвидатніших майстрів українського образотворчого мистецтва. Картини маслом, акварелі, гравюри, сепії, роботи олівцем переглянули присутні і вочевидь переконалися яким талановитим художником був Шевченко.
А далі лунала безсмертна поезія Кобзаря. Кожен член клубу прочитав улюблений вірш Шевченка. Найкращі виконавці отримали призи.
Свою любов до Шевченкових творів поетичними рядками висловила Галина Несмашна.
Всі присутні мали змогу милуватися портретом Кобзаря який вишила Любов Нестеренко, а Ольга Сердюк рушник до нього.
Ельвіра Паніна принесла мініатюрні книжкові видання творів Тараса Шевченка, які колекціонує.
Справжньою окрасою Шевченкової вітальні став виступ бандуриста Віталія Мороза, який був запрошений на захід. Зазвучала пісня, залишена у спадок українцям Тарасом. Вона не залишила байдужим жодного присутнього. Всі зачаровано слухали виконавця.

По завершенні заходу, всі члени клубу утвердились в думці, що Шевченкове слово є актуальним і нині, жити йому у віках.






Літературний вечір присвячений 200-річчю Великого Кобзаря

      Літературний вечір присвячений 200-річчю Великого Кобзаря пройшов у гуртожитку ПТУ-53, його провели та організували завідуюча Войнихівською сільською бібліотекою Олена Піщаленко  та бібліотекар училища Людмила Фенько. Студенти мали змогу познайомитись з  книжковою виставкою та познайомитись   з новим краєзнавчим  виданням «Шевченкове цілюще джерело». Разом з вихователем Галиною Носенко бібліотекарі провели вікторину, під час якої визначили найкращих знавців творчого та життєвого шляхів Тараса Шевченка.




Тернівська сільська бібліотека гостинно відчинила свої двері для шанувальників творчості Тараса Григоровича Шевченка

      Літературна світлиця  Тернівської сільської бібліотеки гостинно відчинила свої двері для шанувальників творчості Тараса Григоровича Шевченка. Бібліотекар Олександра Миколаївна Шумейко розповіла про  значення творчості Великого Кобзаря для кожного українця та нашого народу. Степаній Галина, Бойко Віра, Потоцька Анастасія, Моргуненко Надія  прочитали  уривки із своїх улюблених творів - «Сон», «Катерина», «Наймичка». Маленькі читачки Штепа Карина та Даценко Валерія також  порадували присутніх віршами видатного українського поета.  Твори Тараса Шевченка та  українські народні пісні, які лунали  у бібліотеці  об’єднали  у цей день жителів місцевої громади. 



ГОЛОС БЕЗСМЕРТНИЙ ТАРАСА ЗВУЧИТЬ КРІЗЬ ВІКИ!



       В історії кожного народу є імена, які він свято береже у своїй пам’яті і з великою любов’ю та повагою передає з покоління в покоління. Є таке ім’я і в нашого народу – Тарас Григорович Шевченко.
Для кожного українця Кобзар означає так багато,що складається враження, ніби ми про нього все знаємо. Та це лише враження, він невичерпний і нескінченний.
 Переконалися в цьому і члени клубу «У дружньому колі», які зібралися 15 березня, щоб знову поринути у безмежний світ Тарасового слова, доторкнутися до образотворчої спадщини Майстра та пройти тернистим життєвим шляхом Кобзаря.
Розпочався захід піснею про Шевченка та віршем-посвятою. Далі всі присутні переглянули відеофільм про основні віхи життя Тараса. З цікавими та маловідомими фактами та подіями з життя Кобзаря ознайомила працівник бібліотеки Ніна Бородавка.
Ми пишаємось тим, що Великий син України побував у нашому краї. Не кожен українець може з гордістю сказати словами Максима Рильського: «Він тут ходив». Лубенськими стежками Тараса провела членів клубу працівник бібліотеки Наталія Мусієнко, а помічником у цьому став буклет «Шевченкове цілюще джерело», який підготували до випуску працівники Лубенської центральної районної бібліотеки імені Володимира Малика.
Тарас Шевченко є одним з найвидатніших майстрів українського образотворчого мистецтва. Картини маслом, акварелі, гравюри, сепії, роботи олівцем переглянули присутні і вочевидь переконалися яким талановитим художником був Шевченко.
А далі лунала безсмертна поезія Кобзаря. Кожен член клубу прочитав улюблений вірш Шевченка. Найкращі виконавці отримали призи.
Свою любов до Шевченкових творів поетичними рядками висловила Галина Несмашна.
Всі присутні мали змогу милуватися портретом Кобзаря який вишила Любов Нестеренко, а Ольга Сердюк рушник до нього.
Ельвіра Паніна принесла мініатюрні книжкові видання творів Тараса Шевченка, які колекціонує.
Справжньою окрасою Шевченкової вітальні став виступ бандуриста Віталія Мороза, який був запрошений на захід. Зазвучала пісня, залишена у спадок українцям Тарасом. Вона не залишила байдужим жодного присутнього. Всі зачаровано слухали виконавця.
По завершенні заходу, всі члени клубу утвердились в думці, що Шевченкове слово є актуальним і нині, жити йому у віках.




«В душі народу – Кобзареве слово!»

        Ім’ям  Великого  Кобзаря  був освячений захід, якій прошов в Солоницькому сільському клубі. Бібліотекар Сніжана Кириченко оформила книжкову виставку   «В душі народу – Кобзареве слово!» з якою змогли ознайомитись усі, хто відвідав бібліотеку у ці березневі дні.  Під час заходу  бібліотекар розповіла про мрію поета  - створити серію естампів «Мальовнича Україна» та познайомила присутніх з частиною його живописного спадку. Читачі бібліотеки прочитали улюблені віршовані  рядки Тараса Шевченка, а  продовжилось свято на сцені сільського клубу. 

У Михнівській шкільній бібліотеці лунає  Шевченкове святеє слово
        Протягом року у бібліотеках району лунатиме  Шевченкове святеє слово. У Михнівській шкільній бібліотеці на літературну годину присвячену творчості видатного сина українського народу зібралися учні 5-7 класів. Ведучі заходу Дарина Шумейко та Євгеній Мироненко познайомили присутніх з життєвим шляхом  поета, а Горбач Оксана, Здоренко Каріна, Герасименко Каріна, Ситник Антон, Мужчіль Аліна, Марченка Ліда, Герасименко Сніжана, Шумейко Олексій, Яременко Оксана, Сіра Юлія. Парпура Антон читали улюблені вірші Шевченка.  Діти мали змогу познайомитись з книжковою виставкою «Вічне слово Шевченка»  підготовленою для них завідуючою сільською бібліотекою Лідією  Миколаївною Марченко.






В Пісківській загальноосвітній школі пройшов конкурс читців творів Тараса Шевченка

    В Пісківській загальноосвітній школі пройшов конкурс читців творів Тараса Шевченка. Організувала та провела його бібліотекар Пісківської сільської бібліотеки Катерина Іванівна Омельченко. Діти мали змогу ознайомитись з останніми виданнями творів Великого Кобзаря, які були презентовані   на книжковій виставці. Переможцями конкурсу стали Кожушко Іра, Литвиненко Яна та Мойкіна Женя.


«Тарасова доля -то правда свята»


      В Жданівській сільській бібліотеці зібралися учні 3- 9 класів, щоб вшанувати пам’ять великого сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка. Бібліотекар Покидько Ярослава розповіла про складні життєві дороги поета, провела вікторину  та виявила серед присутніх найкращого знавця творчості Великого Кобзаря, презентувала книжкову виставку «Тарасова доля -то правда свята». Також на заході  пролунали вірші  поета у виконанні Шевченко Нелі, Старовойт Ірини, Повленко Юлі, Чобітько  Тамари.

«Освячений проїздом Кобзаря»

      В Мгарській сільській бібліотеці  пройшов літературний вечір «Освячений  проїздом Кобзаря», присвячений перебуванню Тараса Григоровича Шевченка в Мгарському Спасо-Преображенському монастирі. Ведуча заходу, бібліотекар Наталія Шабля, зібрала велику кількість матеріалів про зв’язок Великого Кобзаря  із Лубенським краєм та познайомила присутніх із своєю краєзнавчою розвідкою. І звичайно,  в день вшанування пам’яті великого сина українського народу, лунали  його твори: уривок з поеми «Гайдамаки» прочитала Сидоренко Анастасія, «Садок вишневий коло хати» пролунав  у виконанні Діани Шкарбан, уривок з поеми «Катерина» читала Раїса Яківна Карпенко,  вірші  Великого Кобзаря  також  виконали  учні Ушко Аня та Мазур Владислав. Читачі бібліотеки, які прийшли на захід, мали змогу  ознайомитися  із матеріали книжкової виставки «Слово Тараса вічне, як вічна матінка земля».


«Його слова - мов та вода жива, що гоїть рани мертвих воскресає»

    «Його слова - мов та вода жива, що гоїть рани мертвих воскресає» під такою назвою в Духівській сільській бібліотеці пройшла літературна година, яку організувала бібліотекар Яценко Вікторія. Ведучі заходу учениці Духівської школи Мащенко Каріна та Левченко Тетяна розповіли про життєвий та творчий шлях Великого Кобзаря. Василенко Вадим, Панченко Владислав. Мащенко Юлія, Панченко Діана декламували вірші Тараса Григоровича. Всі присутні висловили свою любов та повагу до видатного сина українського народу. Кожен, хто відвідав в ці весняні дні Духівську сільську бібліотеку, мав змогу познайомитися із матеріалами книжкової виставки «І сяє над землею Шевченкове святеє слово».


Світ очима художника в період перебування на Полтавщині

Воздвиженський монастир в Полтаві



 Т.Г.Шевченко. Воздвиженський монастир в Полтаві. Папір, сепія, акварель, туш (19.1 × 27.1 см). Полтава. [Серпень 1845]. Національний музей Тараса Шевченка, інв. № г- 395.
Ліворуч внизу чорнилом рукою Шевченка напис: Воздвиженський монастир в Полтаві.
У літературі відомий під невірною датою (1843 - 1844 рр.) і під назвою "Хрестовоздвиженський монастир в Полтаві" ["Малюнки Тараса Шевченка", вип. II, Санкт-Петербург, 1914, таблиця. IX].

Датується на підставі даних про перебування Шевченка на Полтавщині.
Про Воздвиженський монастир в Полтаві Шевченка згадує в повісті "Близнюки".
Попередні місця зберігання : Музей української старовини В.В. Тарновского в Чернігові - № 148, Чернігівський обласний історичний музей, Галерея картин Т. Г. Шевченко, Харків.
У 1929 р. експонувався на виставці творів Т. Шевченка в Чернігові (Каталог, с. 18, № 2). Е. А. Середа
Друкується по виданню: Тарас Шевченко Повне зібрання творів в 10-и томах. - К.: видавництво АН УРСР, 1961, т. 7, кн. 1, № 119,с. 46.

Будинок І. П. Котляревского в Полтаві


                                               Т.Г.Шевченко. Будинок І. П. Котляревского в Полтаві.Папір, акварель 
(16,7 × 24,4). [Полтава]. [Серпень 1845].Національний музей Тараса Шевченка, інв. № г - 852.
Ліворуч внизу олівцем напис рукою Шевченка :6. Справавгорі чорнилом позначені: 17.
На обороті ліворуч вгорі олівцем напис: 1843 - 1844?  І чорнилом: Домик  Котляревского в Полтаві.
Датується часом перебування Шевченка на Полтавщині.
У літературі зустрічається помилкове визначення техніки сепія ["Каталог музею української  старовини В.Тарновского", т. II, Чернігів, 1900, с. 171, № 149].
Про будинок І. П. Котляревского в Полтаві Шевченканеодноразово згадує в повісті "Близнюки".
За списком Честаховского - № 83.
Попередні місця зберігання : збори Козачковского,Коховского, Бразоль, Музей української старовини В.В. Тарновского в    Чернігові №  149, Чернігівський обласний історичний музей, Галерея картин  Т. Г. Шевченко, Харків,Центральний музей Т. Г. Шевченко, Київ.
В Решетилівці



 Т.Г.Шевченко. В Решетилівці. Папір, туш, сепія, акварель(19 × 27,4 см). Решетилівка.[Серпень 1845].Національний музей Тараса Шевченка, інв. № г - 397.
Ліворуч внизу чорнилом рукою Шевченко напис: 7. В Решетилівці.
Село Решетилівка на річці Голтві за 21,5 км від Полтави.
А. П. Новицкий невірно датує малюнок 1846 р. ["Тарас Шевченко як художник", Львів - Москва, 1914, таблиця. 40]
Датується на підставі даних про перебування Шевченкана Полтавщині.
За списком Честаховского - № 77.
Попередні місця зберігання - збори Козачковского,Коховского, Бразоль, Музей української старовини В.В.Тарновского в Чернігові - № 151, Чернігівський обласнийісторичний музей, Галерея картин Т. Г. Шевченко, Харків.
Цей же вид представлений з іншої точки зору.
У 1929 р. експонувався на виставці творів Т. Шевченка вЧернігові (Каталог, с. 18, № 6).
Друкується по виданню: Тарас Шевченко Повне зібраннятворів в 10-и томах. - К.: видавництво АН УРСР, 1961, т. 7,кн. 1, № 121 (зображення),


В Решетилівці (2)

Т.Г.Шевченка. В Решетилівці. Папір, туш, сепія, акварель (17,9 × 27,1 см). Решетилівка. [Серпень 1845]. Національний музей Тараса Шевченка, інв. № г - 882 .
Зліва внизу чоринилом рукою Шевченка напис: 9, В Решетилівці.
Датується на підставі даних про перебування Шевченка на Полтавщині.
У списку Честахівського - № 78.
Попередні місця збереження: збори Козачковського, Кохівського, Бразоля, Музей українських старожитностей В.В. Тарновського в Чернігові - № 152, Чернігівський обласний історичний музей, Галерея картин Т. Г. Шевченка, Харків, Центральний музей Т. Г. Шевченка, Київ.
У 1929 р. експонувався на виставці творів Т. Шевченка в Чернігові ( Каталог, с. 18 , № 5); в 1939 р. - на Республіканській ювілейній шевченківській виставці в Києві ( Каталог, № 164).
Друкується за виданням: Тарас Шевченко Повне зібрання творів у 10- и томах. - К.: вид. АН УРСР , 1961 , т. 7 , кн. 1 , № 122 (зображення), с. 47 - 48 (примітки).



Урочище Білик


Т.Г.Шевченка. Урочище Білик. Папір, олівець (16,6 × 24,5 см). [Травень - жовтень 1845 ]. Національний музей Тараса Шевченка, інв. № г - 427.
Справа внизу олівцем рукою Шевченка напис: Білік . Справа вгорі позначені: № 116-14 і олівцем - 26.
Білик чи Білики - урочище Миргородського повіту, Полтавської губ. (нині Миргородського району , Полтавської обл.).
Датується часом перебування Шевченка на Полтавщині та Київщині та зображеної на малюнку рослинністю.
Попередні місця збереження: Музей українських старожитностей В.В. Тарновського в Чернігові - № 126, Чернігівський обласний історичний музей, Галерея картин Т. Г. Шевченка, Харків. К. В. Чумак
Друкується за виданням: Тарас Шевченко Повне зібрання творів у 10- и томах. - К.: вид. АН УРСР, 1961, т. 7, кн. 2, № 310 (зображення), с. 40 (примітки).




Урочище Стінка

Т.Г.Шевченко. Урочище Стінка. Папір, олівець (17 × 24,2см). [Травень - жовтень 1845]. Національний музейТараса Шевченка, інв. № г - 428.
Ліворуч внизу олівцем рукою Шевченка напис: Стінка.Справа вгорі чорнилом позначені: № 116-35.
Стінка - урочище Полтавської губ. (нині тієї же області).
Датується часом перебування Шевченка на Полтавщині і Київщині  і зображеною на малюнку рослинністю.
Попередні місця зберігання: Музей українськоїстаровини В.В. Тарновского в Чернігові - № 187, Чернігівський обласний історичний музей, Галерея картин Т. Г. Шевченко, Харків.





І твоя, Кобзарю, слава не вмре, не поляже


І твоя, Кобзарю, слава не вмре, не поляже

І на оновленій землі, над ланами, широкими полями,
вільними містами і селами,
як весняні води могутнього Дніпра,
лине вічно жива в народі слава Великого Кобзаря.

            У  районній бібліотеці для дітей з участю учнів 4 кл. ЗОШ №10 (кл. керівник Крутій Г.І.) відбувся дитячий ранок, присвячений 200-й річниці від дня народження Тараса Шевченка.
Сценарій свята включав цікаві розповіді про життя великого поета, художнє читання його поезій, виступи учнів і бібліотекарів, ерудит – лото «Шляхами Великого Кобзаря». Наголошувалось, що вогонь душі народного співця запалює в серцях людей іскри віри, надії, любові до рідної землі, свого народу.
         Працівники бібліотеки представили матеріали книжково – ілюстративної виставки «Тарас Шевченко – України син». Була обладнана й виставка творчих робіт дітей «Чудовий дарунок поету».
         Дитячий ранок пройшов чудово. Діти виявили глибокі знання творчості  Тараса Шевченка. Цікавим дійством вони заплели і своє скромне суцвіття у вінок всенародної шани Кобзареві. Найактивнішими і ерудованими виявилися учні: Іванова Карина, Симоненко Максим, Федоренко Богдан та Єна Олександр.
Працівники бібліотеки Горб Л.І. та Підтоптана К.В. порадили  школярам читати твори Т.Шевченка, набиратися мудрості і мужності у свого великого попередника і пророка.
   
  Крутій Галина Іванівна, класний керівник 4-А класу ЗШ №10.





 


В загальноосвітній школі №4 пройшла літературно-музична година, присвячена пам’яті Великого Кобзаря.


        В місті та районі продовжуються заходи присвячені 200-річчю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка, в загальноосвітній школі №4 пройшла літературно-музична година, присвячена пам’яті Великого Кобзаря. В святково прикрашеній залі лунали вірші видатного поета у виконанні Юлії Куц, Юлії Скрипник, Катерини Кириченко, Марини Дубовицької. Бібліографічний огляд видань творів Тараса Шевченка та книг присвячених його життю та творчості, виданих в останні роки, презентувала  присутнім завідуюча організаційно-методичним відділом центральної районної бібліотеки ім. Малика Тетяна Сафронова. Також діти могли познайомитися із віршами з нової книги нашого земляка Миколи Костенка «На неокраєнім крилі»   їх читали Тетяна Головко, Тетяна Чумарна, Альона Бурега, Аліна Залата. Ведучі заходу Катерина Мартиненко та Артем Сметанко наголосили, що  великий та невичерпний поет,  символ нації,  Тарас Григорович Шевченко  завжди буде жити в серцях вдячних нащадків. Окрасою  заходу  став виступ  вокального жіночого колективу під керівництвом Тетяни Матяш.  Організувала літературно-музичну годину чудовий  вчитель української мови та літератури  Мастаєва Оксана Василівна. 





,,Екскурсійна діяльність – реалії та перспективи. Т.Г.Шевченко і Полтавщина”

    27 лютого 2014 року  у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася VII науково-практична конференція ,,Екскурсійна діяльність – реалії та перспективи. Т.Г.Шевченко і Полтавщина”, цього року присвячена 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка.
     До участі у конференції були запрошені представники туристичного загалу області: члени ГО «Спілка екскурсоводів Полтавщини», ГО «Обласний туристичний кластер», туристичні агенції із в’їзного та внутрішнього туризму м.Полтави, фахівці галузі туризму та культури з районів (міст) області, працівники освіти та студенти.
      Під час конференції підбито підсумки роботи туристичної галузі області за 2013 рік, озвучено основні завдання на 2014 рік;  туристсько-екскурсійного сезону у м. Полтаві у звітному році та особливості нового у 2014 році.
     Почесним головою ГО «Спілка екскурсоводів Полтавшини» А.А.Черновим презентовано посібник для екскурсоводів «Полтавськими шляхами Кобзаря»; туристичні маршрути по області «Т.Г.Шевченко і Полтавщина», «Т.Г.Шевченко на Пирятинщині».
       Музейними та бібліотечними закладами області представлена книжкова виставка «Є в Шевченка народження дата, дати смерті в Шевченка немає» та огляд бібліотечного фонду на допомогу екскурсоводу. В конференції взяла участь завідуюча організаційно-методичним відділом Тетяна Сафронова.







У ЛУБЕНСЬКІЙ РАЙОННІЙ ЦЕНТРАЛЬНІЙ БІБЛІОТЕЦІ ІМЕНІ В. МАЛИКА ВІДБУЛАСЯ ПРЕЗЕНТАЦІЯ ІНФОРМАЦІЙНО-ДОВІДКОВОГО БУКЛЕТУ «ШЕВЧЕНКОВЕ ЦІЛЮЩЕ ДЖЕРЕЛО»


       Інформаційно-довідковий  буклет «Шевченкове цілюще джерело» цими  днями, напередодні славного 200-літнього ювілею Титана нації Тараса Григоровича Шевченка, побачив світ у комунальному видавництві «Лубни». Автор-укладач – колектив працівників Лубенської районної центральної бібліотеки імені В. Малика.
 27 лютого цього року  в читальній залі бібліотеки імені В. Малика  зібралися на його презентацію читачі бібліотеки, старшокласники ЗОШ № 4.
«Зараз проходять  Шевченківські дні - це День народження і день смерті Кобзаря. Між цими двома березневими днями -  47 років. Життя, 34 роки з якого Шевченко провів у неволі (кріпацтво, заслання, переслідування.) Життя, яке стало славою і гордістю українського народу. І ми, лубенці, пишаємося тим, що Тарас Григорович неодноразово перебував у нашому краї, і цей буклет - то лубенська частинка у всесвітньому пошануванні Великого Генія»,- наголосила директор  Лубенської централізованої бібліотечної системи Валентина Сьомак.
              Виступ-розповідь Валерія  Козюри, викладача Лубенського лісотехнічного коледжу, відомого краєзнавця про перебування Тараса Шевченка на Лубенщині  нікого не залишив байдужими. Присутні  познайомилися як з відомими, так і маловідомими сторінками життя і творчості поета, який є мірилом нашої совісті, мірилом нашої правди, а його безсмертні твори є великою порадою для сучасної України, і для майбутньої.
            Познайомилися учасники  заходу і з іменами  лауреатів Національної премії України ім. Т. Шевченка – Василя Симоненка та Леоніда Андрієвського . Про них говорив голова лубенського літературного об’єднання імені О.Донченка  Олександр Міщенко. А Олександр Печора, поет, голова міськрайонної організації товариства «Просвіта», бібліотечні працівники –Лариса Гончарук, Олена Самойленко, учні  ЗОШ №4 - Оксана Карпенко та Аня Ворона з натхненням  читали поезії генія.
            Незабутні враження  залишилися у присутніх від виступів бандуриста Віталія Мороза та учасників чоловічого вокального ансамблю РБК   Віктора Гриші,  Володимира Любича  і Миколи Ужакіна. А ведучі заходу Оксана Василенко та Віталіна Курильчук - працівники  відділу інформаційного сервісу бібліотеки - знаходили такі  емоційні слова, які  переповнювали  кожного  духом патріотизму, любові до України, до її народу.
Організатори заходу висловили  сподівання, що представлені матеріали  та світлини видання залишать щирі відгуки у серцях присутніх. Адже  скромна праця  укладачів буклету - це  ще одна спроба відродити у свідомості сучасних українців  гордість за свою націю й  зберегти для майбутніх поколінь важливі моменти їх славетної історії.








Творча зустріч присвячена 200-літтю від дня народження
Т.Г.Шевченка

      31січня 2014 року  відбулася творча зустріч учителів української мови і літератури  із  членами літературного об’єднання ім. О.Донченка: Наталією Баклай, членом  Національної спілки письменників України, Ніною Шерстюк, секретарем  літературного обєднання  ім. О.Донченка, поетесою, Анатолієм Устименком, поетом,  членом літературного обєднання ім. О.Донченка, присвячена 200-літтю від дня народження Т.Г.Шевченка, яку розпочав чоловічий квартет районного БК піснями на слова Тараса  «Реве та стогне Дніпр широкий» та «Взяв би я бандуру..»
     Віктор Карпець, під супровід гітари виконав пісню «По діброві вітер віє..»
     У цей день були вшановані переможці районного етапу  Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!», який  проходив під девізом «Україна, як і великий наш Кобзар – вічні».
    Свою поезію про Т. Шевченка читали члени літоб’єднання.








  «ТРОЯНДИ ШЕВЧЕНКОВОЇ ЛЮБОВІ»


         Естафету тематичних заходів, присвячених 200-тій річниці від дня народження Т. Г. Шевченка, що проводяться у ЦРБ ім.В. Малика, від читального залу перейняв абонемент.
         Відбулося засідання клубу « У дружньому колі », на якому торкнулись делікатної теми – кохання поета. «Троянди Шевченкової любові» - так бібліотекарями було озвучено назву цього дійства, три години якого пролетіли, як одна хвилина.
         Самотність, нерозділеність кохання – ось ті струни, на яких звучить Шевченкова пісня печалі.

         Мало кому в коханні так не пощастило, як Тарасу Шевченку. Маючи унікальні таланти, гострий розум, товариську вдачу, привабливу зовнішність, він, здавалось би був приречений на успіх жінок. Натура творча і вразлива, Кобзар часто закохувався і в нього закохувались. Та особисте життя великого українця так і не склалось.
Оксана Коваленко, Ядвіга Гусіковська, Феодосія Кошиць, Варвара Рєпніна, Ганна Закревська, Агафія Усова, Катерина Піунова, Ликера Полусмакова – прекрасними були, троянди Шевченкової любові, та, на жаль, вони всі зів’яли, так і не подарувавши поетові великого щастя. Не судилося Тарасові Григоровичу продовжити свій родовід у наступних поколіннях.
         Як складалась – висновувалась доля поета, хто був поруч у сумні й радісні хвилини його життя, намагалися делікатно, професійно донести до присутніх гості заходу – дві чарівні жінки, викладачки української літератури, поетеси – Ольга Хало та Людмила Бедрик.
         Вони провели присутніх шляхом Шевченкових почуттів:
 торкались узбіч зустрічей, зупинялись на галявинах піднесення і принишкло вели з гірки розчарувань.
         Розповіді виступаючих були обрамлені віршами, піснями, зображеннями портретів коханих жінок поета на екрані.
         Кульмінаційною точкою зустрічі стала презентація Ольгою Хало власної поеми «Я Вас кохала…», в якій мова йде про почуття Варвари Рєпніної до Тараса Шевченка.
Авторка змалювала мистецьки яскраво і об’єктивно правдиво психологічний портрет Варвари Рєпніної. Зуміла донести до присутніх вервичку переживань, які відчувало любляче серце жінки.
 Перша зустріч з Шевченком у Яготині, що порушила сонну одноманітність життя Варвари; зародження палких почуттів, коли душа попливла по майже забутому морі душевних поривів; розпач нерозділеного кохання,- все підтверджено поетичними рядками.
Перед слухачами постав образ княжни Рєпніної, як людини інтелігентної, духовно багатої, високоосвіченої, доброї, милої і глибоко нещасної. Велике і палке кохання до Шевченка так і залишилося для Варвари Рєпніної нерозділеним. На все життя вона зосталась справжнім і вірним другом, ангелом-охоронцем Тараса.
Присутні зачаровано слухали кожне слово поетеси, а після  закінчення виступу, не один примірник видання разом з автографом авторки було придбано, щоб ще і ще поринути у вир цих відносин.
Зустріч закінчилась. Вона видалась напрочуд вдалою.

Головним було те, що торкнувшись такої делікатної теми, всі присутні спробували піднестись до вершин духу генія, а не приземлити його, звівши велике до дрібного.




Відкриття обласних Шевченківських читань «Кобзарева стежина» в  центральній районній бібліотеці ім. В. Малика

 

       Неперевершений світоч української культури, геніальний поет, художник, мислитель Тарас Григорович  Шевченко відомий в історії України як непохитний борець за її державну незалежність та політичну самостійність, за повне визволення українського  народу від національного й соціального гноблення.  Його пройняті  демократичними ідеями твори набули популярності серед  громадськості та широких народних мас. Тарас Шевченко піднісся до вершин  людського духу, до вершин вселюдської любові, бо був найбільшим патріотом України, заповідав нам любити свій народ, плекати свою культуру.
У 2014 році вся Україна і світова спільнота  готуються  гідно відзначити 200-річчя від дня народження  Великого Кобзаря.
З метою гідного святкування  ювілею  видатного сина українського народу, вивчення і популяризації його спадщини  в рамках Року  Тараса Шевченка 22 січня 2014 року в День Соборності України в читальній  залі Лубенської центральної районної  бібліотеки  ім. В. Малика  відбулося урочисте відкриття обласних Шевченківських читань «Кобзарева стежина», які   продовжуватимуться до 1 грудня 2014 року. На захід  зібралися бібліотечні  працівники району, представники громадськості, літератори. 
         Людмила Пазенко, начальник відділу культури і туризму Лубенської районної державної адміністрації познайомила учасників читань з тим  комплексом заходів, які  будуть проводитися на теренах лубенського краю  з нагоди  ювілею протягом 2014 року та наголосила, що  Шевченко  та постать,  до якої ми повинні звертатися щоденно.
  Працівники бібліотек Наталія  Карпець (Клепачівська СБФ),Олена Симоненко (Новаківська СБФ), Ніна Бобрик (Мацківська СБФ), Валентина  Черняк (Калайдинцівська СБФ), Ярослава Покидько (Жданівська СБФ), Світлана Чупайда (Левко-Ромоданівська  СБФ), Олена Самойленко, Оксана Василенко, Лариса Гончарук (ЦРБ ім. В. Малика)  долучили присутніх до  величного  поетичного слова  Кобзаря.
         Раїса Плотникова, член Національної спілки письменників України познайомила учасників заходу з новою, ще для  багатьох невідомою книгою - дослідженням Олександра Деко  «Шевченківський календар», яка вийшла у видавництві «Соборність»,  Держава  Ізраїлі  в 2013 році. Це публіцистично - літературне видання, яке  охоплює: січень, лютий, березень на протязі всього життя Тараса Шевченка і є закінченим твором. Автор був серед 43 номінантів на Державну  Шевченківську премію України 2013 року, але, на жаль, не став лауреатом. Цей  Календар – найточніша біографія Тараса  Шевченка.
         Ольга Хало, член Національної спілки письменників України презентувала учасникам зустрічі  поему «Я вас кохала…» (вид-во «Миргород,», 2014),  яка відтворює малодосліджену історію взаємовідносин Тараса Шевченка та  людини щирого серця, доброї душі, правнуки гетьмана         К.Г. Розумовського - Варвари Рєпніної.
         Емоційними були виступи Юлії Манойленко, члена Національної спілки письменників України та поета, голови  лубенської «Просвіти» Олександра Печори, які  читали вірші, присвячені  Пророку України.
         Завершився святковий захід віршованими рядками Наталії Шаблі, бібліотекаря Мгарської сільської бібліотеки, які народилися в ці миті та директора   централізованої бібліотечної системи Валентини Сьомак, яка підкреслила, що бібліотеки району  вже розгорнули активну діяльність по популяризації  життєвого і творчого шляху Великого Кобзаря та відзначенню ювілейної річниці поета.



















«Надбання лауреатів Шевченківської премії»


      Багата українська земля на талановитих, самобутніх письменників, доробок  яких збагатив літературну скарбницю нашої держави. Привернути увагу читачів до творчості найкращих українських авторів – завдання бібліотечних працівників. Тож з цією метою на абонементі центральної районної бібліотеки ім. В. Малика оформлено книжкову поличку «Надбання лауреатів Шевченківської премії», де представлено найкращі твори письменників які удостоєні цього почесного звання.
       Національна премія України  ім. Т. Шевченка – найвища творча відзнака в нашій незалежній державі. Шевченківська премія увінчує найвидатніші твори літератури та мистецтва, які є вершинним духовним надбанням українського народу, збагачують його історичну пам’ять, національну свідомість та самобутність. Освячена іменем великого Кобзаря, ця творча нагорода має незаперечний авторитет в Україні. Стати лауреатом даної премії – це велика честь для кожного письменника.
      Завітайте на абонемент, і ознайомтеся з найвагомішими здобутками української літератури!




«Є в Шевченка народження дата, дати смерті у нього нема»

        В рамках циклу заходів до 200-річчя з дня народження Великого Кобзаря  «Є в Шевченка народження дата, дати смерті у нього нема», які протягом року пройдуть у бібліотеках району, в центральній районній бібліотеці ім. Малика відбулася зустріч учнів ЗОШ №3 з  лубенськими літераторами, які презентували твори нашого земляка Миколи Васильовича Костенка з нової збірки «На неокраєнім крилі», присвяченій Великому Кобзарю.  Ведучі  Тетяна Цявук та Тетяна Сафронова  розповіли про життєвий та творчий шлях нашого земляка. Вірші  нашого земляка  лунали з вуст голови літературного об’єднання  ім. О.Донченка Олександра  Міщенка,  поета Анатолія Устименка, бібліотекарів Олени Самойленко, Лариси Гончарук, Марії Бровар.  Власні вірші та твори Миколи Костенка читав  друг поета, заступник голови  Полтавської  спілки  літераторів, голова міськрайонної  організації «Просвіта» Олександр   Печора.









 

«Є в Шевченка народження дата, Дати смерті у нього нема»

З метою гідного відзначення 200-річного ювілею Кобзаря, вивчення і популяризації його спадщини в Україні, указом Президента України №257/2012 від 11. 04. 2012, 2014 рік оголошено роком Тараса Шевченка.

Лубенська центральна районна бібліотека розпочала цикл заходів з нагоди цієї дати презентацією книжково-ілюстративної виставки «Є в Шевченка народження дата, Дати смерті у нього нема».

Захід, що відбувся 14 січня в читальній залі бібліотеки доніс до присутніх неповторну ауру Шевченкового слова. Піднесений настрій створювали також барвисті вишиванки на дітях – учасниках свята.

Бібліотекар Лариса Гончарук ознайомила юних читачів з новими виданнями, які представлені на  книжковій виставці, про життєвий і творчий шлях Кобзаря.

Відвідали свято маленький Тарасик та його Мама (Олексій Івашенко та Аліна Брижаха), які розповіли про тяжке Тарасове життя.

Під час заходу лунали вірші, присвячені Кобзареві, які виконали бібліотекарі Марія Бровар та Тетяна Цявук.

 Справжньою окрасою заходу були Шевченкові вірші та пісні на слова поета у виконанні учнів 10 класу Лубенської спеціалізованої загальноосвітньої школи-інтернат та їх музичного керівника Світлани  Макаренко.

Науковий співробітник Лубенського краєзнавчого музею Наталія  Сахарова цікаво розповіла про перебування Т. Г. Шевченка на Лубенщині.

Учасники заходу взяли участь у вікторині та розгадували кросворд, виявивши знання поезії Т. Г. Шевченка.









 

ТАРАС ШЕВЧЕНКО

          «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа.
          Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури.
          Він був самоуком і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим.
           Десять літ він томився під вагою російської солдатської муштри, а для волі Росії зробив більше, ніж десять переможних армій.
      Доля переслідувала його в житті скільки могла, та вона не зуміла перетворити золота його душі в іржу, ані його любові до людей в ненависть і погорду, а віри в Бога у зневіру і песимізм.
          Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх, що били із здорового джерела життя.
      Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті – невмирущу славу і все розквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори.
             Отакий був і є для нас, українців, Тарас Шевченко.»
        

Розділ 1.«Кобзарю мій, твої слова святі…»


«Воскресну нині! Ради їх, 
Людей закованих моїх, 
Убогих, нищих... Возвеличу, 
Малих отих рабів німих! 
Я на сторожі коло їх 
Поставлю слово...»





Шевченко Т. Г. Кобзар/ Т. Г. Кобзар. – К.: Варта, 1993. – 640 с.
До книги поетичних творів геніального українського поета Т. Г. Шевченка  (1814-1861) увійшли вірші, поеми, балади, написані в 1837-1861 рр.






     Шевченко Т. «Я так її, я так люблю…»: вибр. вірші та поеми/ Упоряд. І прим. М. М. Павлюка. – К.: Либідь, 2004. – 704 с., іл.
   У книзі містяться вибрані вірші та поеми Тараса Шевченка, написані в різні періоди його життя. Твори подаються в оригіналі та в перекладі російською мовою. Книга ілюстрована художніми творами автора, які дають уявлення про нього як про художника. 




Шевченко Т. Усі твори в одному томі/ Т. Шевченко. – К.;Ірпінь: ВТФ «Перун», 2007. – 824 с.
   «Тарас Шевченко. Усі твори в одному томі» - така книжка потрібна насамперед через свою доступність для сім’ї будь-якого достатку. У книжці подано лише літературні твори – поезія та проза. Усі вірші та поеми. Усі оповідання та повісті.


 
 
 Шевченко Т. Г. Вибрані поезії/ Т. Г. Шевченко. – К.: Дніпро, 1981. – 247 с.
         До збірки ввійшли широковідомі поеми та вірші великого українського поета - Тараса Григоровича Шевченка.

       








Т. Г. Шевченко. Повести/ Т. Г. Шевченко. – К.:Дніпро,1977. – 574 с.
          До книги ввійшли найвідоміші повісті українського поета Тараса Шевченка: «Наймичка», «Варнак», «Княгиня», «Музыкант», «Капитанша», «Художник», «Прогулка с удовольствием и не без морали».





Розділ 2.  Постать, що єднає Україну



«… В сім’ї великій,
У цвіту садів прекрасних
Буде жити він вовіки,
Як безсмертний наш сучасник…»
                                                                М. Рильський





    Королюк Н. Полум’яне серце Шевченка в музиці. – К.: Вид-во ім. О. Теліги, 1995. – 197 с.
         Книга професора Ніни Королюк є узагальнюючим професіональним підсумком музично-хорового надбання українського народу в озвученні віршів Тараса Шевченка за 150-річний період.
         Книга розрахована на широке коло читачів, а також на музикантів різних спеціальностей, хорових диригентів...






Забужко О. Шевченків міф України. Спроба філософського аналізу. – 4-те вид. – К.: Факт, 2007. – 148 с.
У чому все-таки причина дотеперішньої загадкової абсолютности постаті Шевченка в українській духовній культурі? На який образ себе запрограмував він Україну своїм міфом, у культурі Нового Часу типологічно найближчим до кантівського?





«Я дуже щиро Вас люблю…»: Шевченко у розповідях сучасників/ Упоряд. О. В. Ковалевський. – Х.: Прапор, 2004. – 352 с.
 Основою збірника стала повість княжни В. М. Рєпніної (1808-1891) про Т. Г. Шевченка, з яким вона познайомилась в своєму родовому маєтку в Яготині на Полтавщині. Повість «Безмовна любов» стала першим твором про Шевченка, а княжна Рєпніна була першою, хто назвав тоді ще тридцятилітнього поете генієм. 
 





     Огієнко І. (Митрополит Іларіон). Тарас Шевченко/ Упоряд. М. С. Тимошик. – К.: Наша культура і наука, 2003. – 432 с., іл.

   «Тарас Шевченко» - одна з небагатьох книг Івана Огієнка, яку він писав усе своє життя, але так і не довів свій творчий задум до кінця. Створені в еміграції, сотні рукописних сторінок повернулися на Батьківщину лише тепер – більш ніж через чотири десятиліття після написання і через тридцять літ після смерті автора. 


 Шевченкова Криниця: зб. Афоризмів із творів Т. Шевченка/ Упоряд. В. Дорошенко, Т. Майданович. – К.: Криниця, 2003. – 288 с.: портр.

 «Шевченкова Криниця» - це збірник найвідоміших,особливо яскравих і змістовних висловів (афоризмів) і ширших уривків із поетичних творів Тараса Шевченка та його прозової спадщини: повістей, драматичних творів, листів, щоденника  тощо.
         


Розділ 3. Т. Г. Шевченко і Лубенщина


 Кобзарю наш, почуй благання
І жить навчи нас так, як ти:
Щоб найсвятіші поривання
Аж до могили донести!
                                                                          Олена Пчілка


     Козюра І. Ісківці: чотири ст. історії/ І. Козюра, В. Козюра. – Полтава: АСМІ, 2002. – 80 с.

      У книзі висвітлено чотирьохсотлітню історію села Ісківці Лубенського району, що на Полтавщині. Автори подають біографічні дані видатних постатей вітчизняної історії, чия доля нерозривно пов’язана з селом: Тараса Шевченка, Олександра Афанасьєва-Чужбинського, Пантелеймона Куліша, Євгена Гребінки, розповідають про кілька поколінь ісківчан.




       Шевченко М. В. Перед горою Чернечею: мій приват. Літопис Міжнарод. Шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій». – Х.: Майдан, 2000. – 36 с.
  Не випадково цей літопис названо приватним. В ньому зібрано «закулісну» інформацію з підготовки і проведення Міжнародного Шевченківського свята, яку кожна людина і знає, і сприймає, і розуміє по-своєму. Але тим він і цінний, що в ньому є чимало інформації, яка ніколи не видавался і видаватиметься на люди в офіційних джерелах.



    Ротач П. Від Удаю до Орелі: ст. полтав. Шевченкіани/ П. Ротач. – Полтава, 2000. – 230 с.:іл.

       Книга «Від Уралу до Орелі» є збіркою статей, розвідок, есеїв, критичних заміток, присвячених зв’язкам Т. Г. Шевченка з Полтавщиною (в її колишніх межах) та матеріалам про вшанування полтавцями пам’яті поета.
  Для дослідників-краєзнавців, музейних працівників, учителів, гімназистів, просвітян – усіх, хто цікавиться життям і творчістю Т. Г. Шевченка. 



    Ротач П. П. Полтавська Шевченкіана: спроба обл. (крайової) Шевченківської енцикл.: у 2-х кн. – Кн. 2: Л-Я. – Полтава: Дивосвіт, 2009. – 532 с.
 Це видання – результат копіткої, без перебільшення, подвижницької праці автора впродовж кількох десятиліть. Тут подаються відомості про перебування Т. Г. Шевченка в Полтавській губернії в 1843-1844, 1845-1846 та 1859 роках: місця, які він тоді відвідав, людей, із котрими зустрічався, присвячував їм свої твори; про полтавців, які працювали над увічненням образу поета і його літературних персонажів.












Немає коментарів:

Дописати коментар