Методична скарбничка



План семінара «Бібліотерапія - складова соціальної роботи бібліотек»


1.  Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві».
                                                                      Консультація зав. відділом ОМДБІР
2. Оволодіння методиками бібліотерапії: спрямування уваги, обговорення,  інтерпретації.
                                                                                    Практичні поради методист
3. Арттерапія  - оздоровлення силою мистецтва.
                                                                                                                                                           Повідомлення  бібліограф
4. Казкотерапія  як "молодша сестра" бібліотерапії. 
                                                                        Консультація  гол. бібліотекар  РДБ

5.Методика проведення  казкотерапевтичних заходів в бібліотеках.
    Книги, які допоможуть дітям.
                                                                                            Поради працівники РДБ
Практичні заняття
1.Поділитися на групи 5-7 осіб. Кожна група отримує завдання : визначити книги для читання  користувачів з проблемами.(Додаток 1)
Домашнє завдання
Скласти казку для дітей , мета якої : виховання сімейних цінностей, демонстрування повноцінної моделі сімейних стосунків, вироблення самостійної поведінки у нестандартних ситуаціях.
 Підготувати запитання та завдання до казки.

Матеріали до семінарського заняття «Бібліотерапія - складова соціальної роботи бібліотек» підготували: 
зав. організаційно - методичним відділом    Т.Г. Сафронова
пров. бібліограф                                              Н.М. Замараєва
Бібліотерапія як інноваційна форма психологічної допомоги читачеві.
Консультація
Під бібліотерапію розуміють використання літератури, що має на меті допомогти людям впоратися з емоційними проблемами і стресами, викликаними різкими змінами у житті або ж для сприяння особистісному зросту і розвитку.
       Британські вчені експериментальним шляхом з’ясували, що читання книг – найкращий спосіб розслабитися і зняти стрес. Нейрофізіологи з Університету Сассексу (Великобританія) виявили, що ні музика, ні прогулянка, ні відеоігри не розслабляли досліджуваних, так, як звичайне читання книг. Люди, що зазнавали сильного стресу розслаблялися і виходили із стану напруження швидше за все, занурившись у читання. Досліджуваним після вправ, що викликали стрес, було запропоновано вибрати спосіб релаксації, при цьому вимірюючи тонус м’язів і частоту пульсу. Читання викликало поліпшення стану на 68% за 6 хвилин. Показник впливу на зняття стресу прослуховування музичного твору – 61%, випивання горнятка чаю або кави   –  54%, прогулянки на свіжому повітрі – 42%. На третину менше – всього на 21% – знижували стрес відеоігри, вони не поліпшували показники частоти пульсу. Нейрофізіолог Девід Льюїс відзначив, що для розслаблення було неважливо, якою саме книгою захопився досліджуваний.
       Медики вважають, що особливо корисним читання може бути для вагітних жінок, що відчувають часті стреси.
      Слово «бібліотерапія» вперше з’явилося у 1916 році у випуску «ATLANTIC MONTHLY», коли есеїст Семюел Кротерс об’єднав грецькі слова «книга»   і «лікування» (biblion – книга і  therapeia – лікування) для опису практики використання книг у лікуванні хвороб. Проте терапевтичне застосування читання є не новим винаходом, а пройшло випробування часом.   Наприклад, при вході у бібліотеку єгипетського фараона Рамзеса ІІ висіла табличка: «Ліки для душі». У перших бібліотеках Греції також застосовували книги для лікування. Піфагор, видатний філософ-математик і відомий цілитель, поряд із травами та музикою успішно застосовував літературу, поезію для лікування низки захворювань. Греки, що славилися своїми трагедіями, розуміли важливість створення історій із максимальним терапевтичним ефектом. Аристотель описував ефект катарсису і стверджував, що саме переживання трагічної історії позбавляло публіку від хвороби, залишаючи її здоровішою тілом і духом.
       У середньовічній Європі початок лікуванню книгою поклали перші церковні бібліотеки, в яких зберігалися переважно книги релігійного змісту, що дарували віруючим надію і заспокоєння. У ХІІІ ст. читання Корану у Каїрському госпіталі вважалося частиною лікувального процесу. Бібліотеки знаходилися під опікою церкви до початку доби Відродження. В епоху Відродження бібліотерапію почали активно застосовувати лікарі. Так, англійський лікар Т. Сагейдем радив своїм пацієнта читати «Дон Кіхота» Сервантеса.
        З ХІХ ст. лікувальне читання поширюється у США. У 1916 р. відбувається з’їзд Американської Асоціації лікарняних бібліотек, на якому було обговорено «техніку виконання замовлень пацієнтів», яким потрібна допомога у розуміння їхніх проблем і назвали її «бібліотерапією». Спершу застосування бібліотерапії обмежувалося лікарнями для ветеранів І-ої Світової.
          Починаючи з 60-х років бібліотерапія почала працювати на професійному рівні: їй присвячуються семінари, конференції, симпозіуми, спеціалісти активно працюють в бібліотеках та інших установах, створено асоціації бібліотерапевтів, готуються спеціальні кадри у США та Німеч-
чині, у книгарнях продаються збірки терапевтичної поезії, оформлені як  лікарняні рецепти.
      Щодо України, то у 1927 році професор Ілля Вельвовський, невропатолог за фахом, учень родоначальника Харківської психотерапевтичної школи професора К.І. Платонова, в психотерапевтичному диспансері почав застосовувати бібліотерапію у лікуванні пацієнтів. У 1967 році з ініціативи професора Вельвовського в санаторії «Березівські мінеральні води» (Харківська область) було відкрито перший в СРСР кабінет бібліотерапії. Завідувачем кабінету призначили бібліографа Агнесу Михайлівну Міллер. Власне, завдяки Міллер бібліотерапія з методики перетворилася в самостійну наукову дисципліну, що знаходиться на межі бібліотекознавства та психотерапії.
      Цілі застосування бібліотерапії:
1) сформувати у людини адекватне уявлення про себе;
2) покращити розуміння людської поведінки і мотивації;
3) сприяти формуванню самоповаги;
4) допомогти людині розширити коло своїх інтересів;
5) зменшити емоційне і розумове напруження;
6) показати людині, що вона не перша і не єдина зустрічається із такою
    проблемою;
7) показати, що існує більше, ніж одне вирішення певної проблеми;
8) допомогти людині говорити про цю проблему вільніше;
9) допомогти розробити конструктивний план дій для вирішення проблеми.
Перш ніж вдаватися до бібліотерапії, слід пам’ятати, що це не випадкова  
рекомендація певної книги окремій людині – це продумана послідовність
дій, яка вимагає ретельного планування.
Учасники бібліотерапевтичного процесу.
     Бібліотекар, що практикує бібліотерапію має володіти такими якостями:
•  бути наділеною емпатією, характеризуватись легкістю в налагодженні контактів, умінням увійти в становище людини, що потребує допомоги, вмінням вести профілактичні бесіди і активно слухати співрозмовника, вміти тонко оцінити терапевтичну ситуацію;
•  вміти добре визначати проблеми і потреби учасника бібліотерапії, ґрунтуючись на психолого-педагогічних знаннях, досвіді і інтуїції;
•  добре знати літературу і можливості її впливу на учасника бібліотерапії у певній терапевтичній ситуації;
•  використовувати багатий, різноманітний терапевтичний досвід (техніки драматизації, пластики, візуалізації та ін.);
•  поводити себе офіційно або неофіційно, залежно від поставлених цілей терапії;
•  вміти проводити внутрішньогрупову комунікацію у декілька етапів:
  Кожна дія бібліотерапевта має характеризуватися розумінням потреб підопічних, щирою сердечністю, а всі етапи терапевтичної роботи повинні бути відмінно вивчені, продумані і проаналізовані з різних боків.
Терапевтичний процес повинен забезпечити :
•  отримання позитивного досвіду, пов’язаного з актуалізацією власного інтелектуального потенціалу;
•  надання допомоги у створенні такого образу людини з певними проблемами або хворої, в якому позитивні риси переважають над негативними;
•  допомога у створенні довіри до себе і інших людей;
•  вироблення поваги до своїх мрій та поглядів;
•  самостійне  вирішення своєї  подальшої долі .
Самопідготовка бібліотерапевта включає в себе:
       Складання власної бібліотерапевтичної рецептури, тобто спеціального ознайомлення з книгами з терапевтичної точки зору та створення списків літератури. Для початку жанрів має бути всього  декілька, наприклад: медична література, наукова, сучасна українська літера-тура (по 2-5 назв). Тільки з часом рекомендується розширення рецептури за жанрами і кількістю книг. Необхідно скласти для себе короткі анотації з виписками, як на окремі розділи, так і на окремі книги, на окремих авторів, в яких фіксуються найважливіші, яскраві теми, думки, проблеми розділів, творів, особистісні особливості авторів. Це допоможе бібліотерапевту-початківцю  звертати увагу клієнта на відповідні тексти. А пізніше, коли рецептура з роками розшириться, анотації будуть покращувати орієнтування самого терапевта у всьому багатстві психотерапевтичних книг.
      Орієнтування в можливостях бібліотерапії і її жанрів. Проводиться при знайомстві з клієнтом. Під час бесіди доречно задати такі додаткові питання: «Назвіть 5 улюблених книг. Які книги справили на Вас у житті найбільше враження? Чому? Які справили на Вас найбільший вплив? Які допомогли? Чому? Які автори, на Вашу думку, найбільш на Вас схожі?»
       При достатній орієнтації в особистісних особливостях людини,характері труднощів і перспективності тих чи інших жанрів при складанні плану психотерапевтичного лікування рекомендується для кожної людини про запас скласти список літератури з малою і великою «обоймою книг», навіть якщо ми не впевнені чи буде бібліотерапія застосовуватися. Необхідно підкреслити, що для терапевтичної літератури особливо важливо, щоб книги несли в собі якомога більше фактів, навіть якщо це наукові і філософські книги. Краще якщо приклади будуть стояти перед теоріями. Бажано дотримуватися книг динамічних, це привертає людину до очікування певних змін у майбутньому. Перше місце в бібліотерапії бажано відводити новітній літературі, виняток становлять белетристика, духовна література, філософія, для яких важлива перевірка часом.
      Є дуже влучний вислів: якщо ти не в змозі змінити ситуацію, зміни своє ставлення до неї, - цим психологічним настроєм повинні користуватися ті, хто займається бібліотерапією.
      Можливо вся ця робота займе у бібліотекаря трохи більше часу, але якщо він відчуває необхідність душевної співпраці з читачем, то ця непроста робота обов’язково принесе свій добрий плід, який дозволить з оптимізмом дивитися на подальший творчий розвиток бібліотечної справи.

Оволодіння методиками  бібліотерапії : спрямування уваги, обговорення, інтерпретації.
     Варто так звертатись до читача : «Прочитайте рекомендовані книги. Про те, що справить на Вас особливе враження, виявиться для Вас особливо цікавим, новим, корисним поговоримо пізніше ... Як Вам здається, як вчинив би основний герой книги на Вашому місці? А сам автор?». Після прочитання, зазвичай, задаються такі питання: «Яке загальне враження від книги (тексту)? Що потішило? Що насторожило? Чому можна навчитися в цій книзі для подолання своїх проблем?».
Основні етапи бібліотерапевтичної роботи
Процес  бібліотерапевтичної роботи  має 4 основні етапи:
1) з’ясування;
2) підбір;
3) презентація;
4) завершальна стадія.
        Під час перших двох стадій мусять бути визначені потреби людини і підібрані книги, які відповідають специфіці його проблеми. Процес добору вимагає професійних умінь і навичок, оскільки книги повинні забезпечувати правдиву інформацію про проблему. Книги слід пропонувати обережно і цілеспрямовано, щоби читачі змогли побачити подібність між собою і героями книги.
      Правильно організований бібліотерапевтичний процес,  складається з декількох етапів:
•  самостійне читання, слухання чи перегляд підібраних терапевтичних засобів (книг, фрагментів творів, використання театральних вистав або фільмів);
•  ідентифікація себе з літературними героями і переживання під час контакту з героями творів відчуттів (позитивних чи негативних), які повинні активізувати або заспокоїти учасника бібліотерапії;
•  входження в стадію катарсису – психічний стан, досягнутий під час або після закінчення читання, характеризується полегшенням, зникненням психічної напруги;
•  «погляд у себе», опрацювання читачем (самостійно або з допомогою бібліотерапевта) важливих особистих проблем;
•  зміна ставлення або поведінки учасника терапії.
Алгоритм проведення бібліотерапевтичної роботи з клієнтом
1.  Визначте проблеми читача. Це може бути зроблено за допомогою спостереження, особистої бесіди.
2.  Забезпечте читача відповідними матеріалами. Знайдіть книги, які торкають проблему розлучення, смерті одного із членів сім’ї чи іншу, згідно із проблемами людини. При цьому пам’ятайте про наступне:
а)  книга повинна відповідати читацькому рівню користувача;
б)  текст повинен відповідати рівню зрілості користувача, аби викликати у нього інтерес;
в)  тема читання має відповідати ідентифікованим потребам читача;
г)  персонажі мають бути правдоподібними, аби читач міг їм співпереживати;
д)  сюжет має бути реалістичним і залучати творчий підхід до вирішення проблем;
3.  Продумайте місце і час занять, а також те, як ці заняття будуть
представлені читачеві;
4.  Розробіть заняття, які відбуватимуться після читання чи слухання (наприклад, дискусія, малювання, драма, твір тощо)
5.  Мотивуйте читача до роботи за допомогою занять, що передують читанню.
6.  Залучіть його до процесу читання чи слухання.
7.  Зробіть перерву і дозвольте читачу декілька хвилин поміркувати
над матеріалом.
8.  Допоможіть читачу зробити відкриття за допомогою дискусії,
складання списку усіх можливих способів вирішення проблеми чи якоїсь іншої діяльності.
             
          Професія бібліотекаря примушує його стикатися з чималою кількістю людей. Головне, що не повинен бібліотекар, спілкуючись з читачем – це не заглиблюватись в розмову, особливо, коли вона з професійного рівня, переходить на особистісний. Треба пам’ятати, що є люди, які несвідомо намагаються перенести свій негатив на співрозмовника. Психотерапевт знає, як цього не допустити і позбутися, якщо такий негатив він все ж таки отримав.
      Ми – не психотерапевти. Тому інколи після спілкування, відчуваємо роздратованість, слабкість, навіть хворобливість. Тому компетентний бібліотекар своєчасно і тактовно припинить розмову. Але ми ні в якому разі не повинні лікувати людину. Це справа фахівців, які мають відповідну підготовку, вміють діагностувати, володіють різноманітними формами та методами психологічної допомоги. Наша мета - не нашкодити. Так, якщо до нас, прийшла роздратована людина, треба намагатися не довести ситуацію до конфлікту. Для цього краще не виходити за суто діловий тон спілкування. Коли людина навмисне загострює ситуацію, намагається вас принизити – попередьте, що позбавите її права користування бібліотекою. Але ніколи не
опускайтеся до образ і сварок.

Можливо вся ця робота займе у бібліотекаря трохи більше часу, але якщо він відчуває необхідність душевної співпраці з читачем, то ця непроста робота обов’язково принесе свій добрий плід, який дозволить з оптимізмом дивитися на подальший творчий розвиток бібліотечної справи.

                Арт – терапія  - оздоровлення силою мистецтва.
                                     ( Повідомлення)

     «Якщо у тебе психологічні проблеми, ти зможеш подолати їх самостійно за допомогою живлячої сили мистецтва…»
    Арт–терапія – метод лікування засобами художньої творчості. Це один із самих м`яких і в той же час глибоких методів в арсеналі психологів. Малюючи, займаючись ліпленням, ви ніби отримуєте закодоване послання від самого себе.
      Форма, колір та інші характеристики продуктів творчості можуть не лише розкрити істинні, глибинні бажання, страхи, відношення до когось або чогось, настрій в даний момент, але й вплинути на свій психологічно  емоційний та фізичний стан. Адже відомо, що кожна форма, колір та звук випромінюють певну енергію, яку можна і потрібно використовувати для покращення життя та зміцнення здоров`я.
     Вплив кольору на людину в повсякденному житті неодноразово приваблював увагу дослідників. Наприклад, в єгипетських храмах археологи виявили приміщення, конструкція яких примушувала переломлюватися сонячні промені в той чи інший колір спектру. Єгипетські лікарі, визначали якого кольору не вистачає людині, ніби купали пацієнта в оздоровлюючих потоках зцілюючи для нього променів. Колір, звук та форма мають сильний вплив на наше життя, незалежно від того, звертаємо ми увагу на це чи ні.
    Знання про дію та сприйняття кольорів людським організмом допомагають обирати одяг та косметику у відповідності з тим, як ви себе почуваєте. Якщо колір вашого одягу не гармонізує з вашою аурою, ви будете відчувати себе некомфортно.
     Мистецтво переваги кольорів здатне дати нам деякі знання стосовно тонких сфер нашого буття. Це також може допомогти зміцнити нас в самопізнанні.
     Аналогічний вплив мають і різноманітні форми, знаки, символи. Будь - яка композиція, знак або символ несуть певну хвильову вібрацію, яка впливає на психо - фізіологічному рівні, створюючи інформаційно - біологічне поле.
     Заняття з арт - терапії дають можливість оволодіти знаннями про властивості основних кольорів, форм та символів, про їх вплив на людину та їх використання для гармонізації психологічного і фізичного стану людини, їх використанні в повсякденному житті в одязі, інтер`єрі, харчуванні та інших сферах.
      Малюючи, людина виплескує на папері свій внутрішній стан, лишаючи всі свої проблеми на зображенні. Все незрозуміле, яке не отримало оцінку з боку нашої свідомості, нас лякає. Дуже багато переживань не вписуються в ту характеристику, для якої ми можемо підібрати слова. Дорослішаючи, ми вчимося ігнорувати ці переживання, але в кожному з нас живе яскрава емоційна дитина, здатна радіти і дивуватися оточуючому світові, але яка втратила можливість це робити через недостатність виражальних засобів чи невміння ними користуватися. Відсутність такої безпосередньої радості дорослих призводить до депресій, захворювань. Повернути собі радість творчості можна почавши малювати. Малювання фарбами являє собою чудовий  засіб для самопізнання, формування свідомості, позитивного мислення та зцілення. В кожному з нас є центр мудрості, існування якого ми інколи не усвідомлюємо, як не усвідомлюємо свої безмежні можливості.
   Метод арт-терапії дозволяє експериментувати з почуттями, трансформувати їх в бажаний результат, досліджувати та виражати їх на рівні символічних образів.
    Арт-терапія відрізняється від художньої творчості  тим, що не орієнтується на результат, тут важливе значення має сам процес самопізнання і трансформації. Проте, художній результат також буде з часом, в результаті систематичних занять.
     Арт-терапія - це творчий релакс та пошук, де кожна людина відповідає на поставленні перед собою питання та змінює своє життя в кращу сторону, вчиться творити та радіти, реалізовувати бажану дійсність.
       Арт – терапія допомагає:
        -  пізнати себе;
        -  усвідомити власний потенціал і отримати впевненість в собі;
        -  вивчити свій життєвий досвід з незвичного ракурсу;
        -  розвивати в собі спонтанність і вдосконалювати увагу;
        -  вирішувати проблеми легко та вишукано;
        - навчитися спілкуватися на езотеричному рівні (використовуючи   зображувальні засоби);
        - отримати душевну рівновагу та зцілення, реалізуючи себе,            доставляти задоволення собі та іншим.
    Звичайно бібліотекар не є спеціалістом – психотерапевтом,який зможе організувати заняття з арт-терапії у бібліотеці. Але організуючи роботу гуртків для дітей та дорослих, заохочуючи їх до творчості,  він сприяє розвитку творчого потенціалу та особистості., формує їх естетичний смак та уміння, розвиває пізнавальний інтерес та творчу уяву.

            Казкотерапія як "молодша сестра" бібліотерапії.
                                          (Консультація)
          Всім відомо, що діти всього світу обожнюють казки і байки. Малюки люблять їх слухати, а ті, хто вже навчився читати, найчастіше обирають саме казки.  В цьому немає нічого дивного, оскільки казки відіграють надзвичайно важливу роль у житті дитини. Впливу казок присвячено чимало досліджень, я хочу тільки підкреслити, що казки підказують дитині, як віднайти сенс життя, не розповідаючи   про окремі рішення, лише вказуючи «шлях розвитку», спільний для всіх.  Завдяки ним діти навчаються розуміти себе, пізнавати власні можливості, ліпше розуміти інших, і, як результат, це полегшує налагодження контактів, глибоких зв’язків з іншими людьми та світом, що їх оточує . Казки і байки допомагають   дітям виявити та усвідомити себе як особистість, демонструють приклади того, що життя буде успішним, якщо людина не тікає від труднощів, а долаючи їх, відкриває власне «я» . Без сумніву, це вкрай важливо для маленьких читачів, які, розвиваючись, переживають різноманітні страхи, проблеми і труднощі в спілкуванні з ровесниками, родиною та навколишнім світом. Ці проблеми можна подолати, підібравши відповідні казки. Читання казок вголос – це форма, яку вже давно використовують публічні бібліотеки, але в останні десятиліття минулого століття читання казок набуло нового, бібліотерапевтичного, змісту.
       Спочатку я хочу зробити спробу визначення поняття  «казкотерапія», окреслити її джерела, головних популяризаторів, представити різновиди бібліотерапевтичної казки, і на закінчення – описати, як використовувати казки в бібліотечній практиці, щоб маленькі відвідувачі отримали максимум користі з тих  аходів, що проводять для них бібліотекарі.
      Якщо узагальнювати, то казкотерапія, – це один з різновидів бібліо-терапії, головним інструментом в якому виступає казка, про що свідчить й сама назва. На розвиток казкотерапії справила значний вплив також Доріс Бретт – австралійський клінічний психолог. Вона створила цикл бібліо-терапевтичних оповідань, в яких маленька героїня Анна потрапляє у різноманітні нелегкі ситуації . Оповідання цього циклу відрізняються від канонічної казки, позбавлені   елементів магічності, або містять лише невеликі її елементи, оскільки представлені в оповіданнях проблеми і ситуації, які мусить подолати наша героїня (перебування в лікарні, народження братів і сестер, розлучення батьків, смерть в родині та ін.), властиві реальному світу, в якому живе сучасна дитина. Але з огляду на функції, які несуть в собі ці оповідання, їх слід розглядати в контексті казкотерапії. Тому що автор збагатила свої тексти численними порадами і коментарями, низкою практичних вказівок, які пояснюють батькам, як використовувати готові терапевтичні тексти і чим треба керуватися при створенні власних. Доріс Бретт вважається творцем методики казко терапії.
     Особлива роль в популяризації методики бібліотерапії та бібліотерапев-тичних текстів та їх використанню в дитячому середовищі належить всесвітній мережі Інтернет. В цьому можна переконатися, якщо набрати в найпопулярнішій пошуковій системі Google словосполучення терапевтичні казки. Результати пошуку перспективні: отримуємо 170.000 посилань польською мовою(укр. –   2890 прим. пер.). Ще більше посилань ви знайдете на англомовний запит Fairytail In Therapy, що свідчить про величезну популярність казкотерапії в англомовних країнах, та її розповсюдження по всьому світу.
          Класичні і терапевтичні байки та казки, їх різновиди.  Потрібно спершу згадати, що таке байка та казка, для того, щоб на цьому тлі виділити терапевтичні казки та їх різновиди.
Байка – це один з різновидів дидактичної літератури, коротке повідомлення у віршованому або прозовому вигляді, героями якого є тварини, люди, рідше рослини або предмети, і яке містить моральне повчання безпосередньо або в завуальованому вигляді. Мораль найчастіше розташована в кінці твору. Хоча іноді (рідше), може бути розміщена на початку . Найбільш розповсюд-женими є байки про тварин, засновником цього жанру літератури ми вважаємо Езопа (VI ст. до н.е.).  Не слід забувати, що на народному ґрунті формується також байка магічна, так звана чарівна, яку ми називаємо казкою. Казка є одним з основних видів народного епосу. Це невеликих розмірів твір фантастичного змісту, насичений дивами, пов`язаний з магічними обрядами і віруваннями, часом – з переказами і легендами, де вчинки  героїв вільно відбуваються на межі реального і фантастичного світів.  Казка зміцнила народну віру в наявність потойбічних сил, антропоморфічне сприйняття природи, встановила неписані моральні засади, ідеальні взаємозв`язки і справедливість .
          Відомо, що класичне зібрання європейських казок опрацював Шарль Перро, а літературної обробки, свого роду облагородження, казки набули завдяки німецьким романтикам (Гете, Гофман), яких світ казки приваблював своєю екзотичністю, фантастичністю, таємничістю і міцним укоріненням в народних віруваннях. Відома і широко розповсюджена збірка казок, видана братами Грімм – «Дитячі і родинні казки» . Без сумніву, популяризації жанру надзвичайно сприяло  розповсюдження казок   Ганса Крістіана Андерсена.
      Протягом століть байки і казки були адресовані дорослим, але в адаптованому вигляді були доступні й дітям, покликані їх забавляти і розважати. Але широке розповсюдження казок і байок, написаних безпосередньо для дітей, починається лише в ХІХ столітті, названому «століттям дитини». З того часу байки і казки – пов`язані між собою літературні форми, народжені усною літературною творчістю, – стали основним каноном дитячої літератури. Протягом століть вони розвивались одночасно і впливали одна на одну. Як наслідок, їх часто розглядають як синоніми. І досить часто збірки, антології, містять як байки, так і казки, в чому неважко переконатися, переглянувши сучасні видання, польські та закордонні. Тепер я хочу повернутися до терапевтичних казок. Це твори, адресовані дітям від 4 до 9 років, їх структура і  правила, яких дотримуються автори під час створення таких казок, дозволяють використовувати їх для заспокоєння, вирішення емоційних проблем дитини, орієнтуватися на зростання особистості.
        Можна виділити три види терапевтичних казок: релаксаційна, психологічно-повчальна, психотерапевтична.
Релаксаційна (розслаблююча, заспокоююча) казка – як видно із самої назви, має принести малим слухачам розслаблення і заспокоєння для того, щоб потім можна було знову активно діяти.
      Це короткій твір, його читання займає від трьох до семи хвилин, він базується на внутрішній візуалізації, коли дитина створює уявні образи під впливом того, що чує. Завдяки уяві, слухачі можуть «побачити»  образи, «змальовані» словами, брати участь у подіях, які переживає герой. Як правило, цей герой – в байках і казках – тварина. Або з огляду на вік слухачів, звірятко, часто, ще від езопових часів, наділене людськими рисами. Іноді ролі героїв також антропоморфічні: рослинка, іграшка, явище зі світу природи (зірочка, вітерець, веселка), або – новітньої генерації – космічні створіння, навіть персонажі комп`ютерних ігор.
      Що характерно – маленький герой такого твору часто відпочиває в лісі, садку, на галявині,  і контакт з природою стимулює всі його відчуття, надає легкості та свободи. Але цей відпочинок не є пасивним – після хвилин нерухомості настає період активності – герой п`є воду з джерела, купається, плаває, пірнає, літає, подорожує на літаку-килимі, колихається на повітряних або морських хвилях і т. ін.  Це є своєрідною релаксацією, яка додає енергії для реалізації нових завдань. Це регулюється відповідними елементами аутотренінгу, вставленими в текст казки. В результаті замість традиційної моралі в кінці байки чи казки, в таких творах фінал зображує повні енергії нові форми радісної активності.
       Інші завдання має психологічно-повчальна казка, структура якої підпорядкована навчальним функціям, в т.ч. дидактично-виховним, освітнім, розрахованим на стимулювання розвитку дитини. Цей твір, за обсягом більший від релаксаційної казки (як правило, це декілька сторінок тексту), адресований дітям, які переживають труднощі, що можуть спіткати кожну дитину в період зростання та розвитку. Тому фабули таких творів описують такі теми і ситуації, з якими дитина може зіткнутися кожного дня в реальному житті (наприклад,перебування в лікарні, розлука з близькими, візит до стоматолога, перші дні в дитячому садочку або школі, перебування в таборі, конфлікти з однолітками чи батьками та ін.). Вони відносяться до пізнавальної сфери, спонукають до зміни в поведінці малого слухача-читача через запропоновані нові варіанти та способи вирішення дитячих страхів і проблем. Але водночас ці твори не позбавлені елементів «магічності, дивовижності», оскільки їх героями можуть бути не тільки «справжні» діти, але й інші казкові герої – звірята, рослини, предмети, які часто долають стереотипи, нав’язані їм ще з часів Езопа, наприклад, віслючок перестає бути впертим, заєць – боягузом, що боїться труднощів, хитрий лис починає цінувати чесність і т.д. Завдяки цьому маленький слухач, або наймолодший, вже самостійний читач, ототожнює себе з героєм і, таким
чином, розширює свій репертуар поведінки. При цьому слід додати, що цей різновид терапевтичної казки впливає на емоції, допомагає розібратися у власних почуттях, а через зв`язок з конкретною ситуацією, яка ці почуття викликає, полегшує їх розуміння, розширює словниковий запас, заохочує до розмови про власні проблеми, під безпечним казковим «прикриттям», а також без зайвого моралізаторства  мотивує дитину до пошуку нових рішень.
        Третя зі згаданих видів терапевтичних казок – психотерапевтична. Це твір довший, ніж попередні, з розгорнутою і складною фабулою, фантастичне оповідання, яке стосується складних ситуацій, що викликають страх, особливо тих, які виникають в результаті незадоволених потреб, попереднього негативного досвіду або просто з уяви. Зміст може стосуватися розлучення батьків, смерті близької особи, тяжкої хвороби рідних або самого маленького героя, різноманітних патологій суспільства, перенесених у казковий світ та ін. Казки цього типу діють на психологічні механізми, дають можливість знизити рівень напруження дитини, ліквідувати джерела її страхів. Вони конкретизують потреби дитини, надають їй підтримку, зміцнюють почуття власної гідності, навчають позитивно мислити, а також підказують способи розв’язання непростих ситуацій.
       Використання терапевтичних казок в бібліотеках. В бібліотечній практиці найбільш доречні релаксаційні казки. Вони чудово підходять для відкриття, чи навпаки, фіналів, бібліотечних заходів, які проводяться для дітей. Це відзначають як самі бібліотекарі, так і дослідники – бібліотекознавці.
     В свою чергу, й психологічно-повчальна казка з найбільшим ефектом може бути використана для занять з дітьми дошкільного віку в шкільних бібліотеках, дитячих садках. Також їх з користю можна використовувати в родинному колі для підготовки малюка до школи, подолання страхів, або корекції поведінки.
   Якщо говорити про казки психотерапевтичні, то, в залежності від змісту, вони можуть бути корисні для занять з дітьми з асоціальних родин (де, наприклад, спостерігається фізична, психічна, сексуальна залежність або тиск), також для подолання страхів, пов`язаних з менш драматичними, але важливими для дітей ситуаціями, такими, як почуття непотрібності, коли з`являються молодші
діти, або входження в нове коло спілкування, страх бути висміяним, неповага ровесників та ін. Але треба застерегти, що використання таких творів потребує попереднього фахового діагнозу (власне під цей діагноз обирається відповідна казка), тим більше, що, як правило, призначені вони для дітей з порушеннями і труднощами у розвитку. З цим пов`язана інша вимога до тих, хто проводить такі заняття: вони повинні мати відповідну психологічну і терапевтичну фахову підготовку. Тому психотерапевтичні казки доволі рідко використовують в бібліотеках, де домінують казки релаксаційні і психологічно-повчальні.
     Методика проведення казкотерапевтичних заходів в бібліотеках.
                                               ( Поради)
            В казковому світі панують закони добра, яке завжди перемагає. Дітям, які встигли увійти в образ героїв, відчути себе учасниками казкових подій, щасливий фінал дає відчуття перемоги та успіху. Такі відчуття потрібні дітям, адже всі переживають страх, проблеми, особливо це важливо для дітей з асоціальних родин, та для дітей з особливими потребами.
       В дитячій бібліотеці казкотерапію варто починати з перевірених часом читань класичних казок і байок вголос, поступово перетворивши ці читання на циклічні комплекси заходів «Зустріч з казкою». Треба зауважити, що такі заняття повинні носити інтеграційний характер, до них мають запрошуватися та залучатися   всі читачі, а не тільки окремі групи дітей з фізичними, психічними порушеннями    або діти з неблагополучних сімей. До участі в таких заходах варто також запрошувати батьків, бабусь і дідусів, це дозволяє будувати і зміцнювати родинні зв`язки, які в сучасному світі значно послаблені або зовсім зруйновані.
Якщо мова йде про родину, то в діяльності бібліотеки повинно бути знайдене місце для так званої ліквідації сімейної неграмотності, яка з успіхом проводиться в країнах Євросоюзу. Така діяльність стосується як родин, де виховуються здорові діти, так і тих, що мають  дітей з проблемами розвитку.  Це є підготовка дорослих до ролі провідників по світу книжки та її сучасних формах, пристосованих до різних фаз розвитку дитини, це також важливий крок у вихованні толерантного ставлення до неповносправних дітей, з якими зустрічаються діти і батьки в бібліотеці під час занять. В  польському суспільстві здорові діти та їх батьки досить рідко бувають залучені до спільної діяльність з родинами, де виховуються діти з різними вадами, в т.ч в бібліотеках. Це можна пояснити тим, що й досі існують бар`єри, – не тільки фізичні (урбаністичні, транспортні), але також, і це чи не головне, – бар`єри психологічні, пов`язані з суспільно-культурними. Це призводить до негативних тенденцій щодо  неповносправних громадян, а часом упередженого ставлення інвалідів до здорових членів суспільства. Це створює взаємне неприйняття або дистанцію і, як наслідок – значно ускладнюється процес інтеграції. Виникає риторичне питання: хіба налагодження взаємозв`язків між здоровими дітьми і дітьми-інвалідами не бібліотерапевтичною діяльністю?
       В інтегрованих заходах, які проводяться відділами або філіями для дітей, найбільш придатним інструментом виявляються терапевтичні казки. Вони можуть заспокоювати маленьких відвідувачів, допомагати вирішувати емоційні проблеми, підтримувати їх особисте зростання. Як я вже зазначала –   найпростіше для бібліотеки – організувати читання релаксаційних казок,  
базуючись на візуалізації прочитаного. Це має зняти з дітей емоційну напругу   і, в залежності від потреби, заспокоїти або активізувати дітей.  Це широке поле діяльності для творчих бібліотекарів, коли вони, дотримуючись принципів, описаних вже згаданою пані Моліцькою, можуть самі писати такі казки для своїх читачів, або звертатись до готових зразків і пристосовувати їх до певних ситуацій.
       По-іншому необхідно використовувати психологічно-повчальні та психотерапевтичні казки. Перші звертаються до сфери пізнання світу, через казку пропонуючи дитині приклади поведінки. Другі – звертаючись до психологічних механізмів, мають компенсувати потреби дитини, надавати їй підтримку, знижувати рівень страху, і підказувати способи поведінки в критичних ситуаціях. Це нелегко, тому бібліотекар, який планує проводити бібліотерапевтичні заняття,   повинен бути зорієнтований на вирішення вищезгаданих завдань, мати відповідну психолого-педагогічну підготовку, володіти методикою психодіагностики ,а також пройти попередню   практику під керівництвом досвідченого фахівця.  Якщо здобути таку кваліфікацію немає можливості, для проведення таких занять можна запрошувати педагогів і психологів, які працюють в школах, оскільки досить часто вони добре підготовлені саме в цих напрямках.
Казкотерапевтичні заняття мають проводитися за схемою, прийнятою в бібліотерапії: діагноз (виявлення проблем) учасників – визначення завдань і цілей занять (загальних і окремих), що відповідають поставленому діагнозу, рівень і можливості учасників – відбір казок і методів роботи з ними, планування перебігу занять згідно поставлених цілей, робота над сценарієм як всього циклу в цілому так і окремих занять.
      Підсумовуючи все сказане, треба підкреслити добре відомі істини: казки демонструють малим читачам правила і приклади поведінки, дають їм базові
знання про культурне середовище, в якому вони зростають, пробуджують у дітей уяву. Ототожнюючи себе з героями казок, діти переживають нові пригоди та емоції, а найголовніше – ці казки приносять їм чимало радості.
     Знаючи про це, бібліотекарі все більше переконуються в тому, що казкотерапія відкриває перед ними нові можливості. Але вони повинні пам`ятати, що ця форма терапевтичної роботи в бібліотеці може стосуватися тільки тих дітей, які переживають «стандартні» страхи, клопоти і проблеми, притаманні періоду дорослішання. У випадку більш глибоких порушень навіть підготовлений бібліотекар повинен консультуватися з батьками і відповідними фахівцями, до яких треба скерувати таку дитину, тому що непрофесійне втручання принесе більше шкоди, ніж користі.
      Але, глибоко переконана в тому, що кожен бібліотекар, який добре знає   маленьких відвідувачів своєї бібліотеки, буде знати, в який момент треба звертатись до запропонованих в цій доповіді терапевтичних казок, а коли можна зупинитися на традиційних «Зустрічах з казкою», завдяки яким всі діти, незалежно від стану свого здоров`я, входять в чарівний світ літератури.

Книги , які допоможуть дітям.
( Поради )
         Кожна проблема дорослої людини – це проблема дорослої людини. Але кожна проблема дитини – це водночас і проблема її батьків, педагогів, наставників. Як допомогти дитині орієнтуватися в цьому непростому світі, звикнути до нового колективу, адаптуватися до нових умов життя, спричинених конфліктами в сім΄ї, як пояснити найрізноманітніші складні питання, що виникають у дитини, як захистити дитячу психіку від тих навантажень, які несе їй сучасний світ? Ці та багато інших питань доводиться вирішувати людям, що причетні до важливої справи виховання дітей. Великим помічником в цьому питанні завжди була дитяча література. Читання завжди було тим рятівним острівцем, що допомагає вижити в розбурханому життєвому морі.
         Останнім часом з΄явилося багато нових книг, на яких бачимо позначки «Казкотерапія», «Книготерапія». Ці книги призначені для читання дітьми, для читання разом з дітьми або для читання педагогами, батьками з метою краще зрозуміти дитину та її внутрішній світ. До останніх можна віднести «Терапевтичні казки» Марії Моліцької.  Казки можуть бути використані педагогами – можна прочитати, а потім переказати дітям, провести коментоване читання. На мою думку, для дітей вони складні та задовгі.  Треба читати з великими перервами, доки до кінця дочитаєте,  дитина може забути  початок. Але треба пробувати, діти по-різному сприймають довгі тексти.
          У видавництві «Навчальна книга «Богдан» у 2011 році заснована серія «Казка – не казка, а батькам підказка». Перша книга із започаткованої серії –   «Як зарадити Марійці» Оксани Думанської та Юлії Стадницької. Книга для читання разом з дітьми, проте оповідання про Марійку написані легко і невимушено, можуть читати і самі діти. Описані ситуації дуже реалістичні і тому близькі більшості дітей. Для батьків та педагогів у книзі є короткі підказки психолога до кожної життєвої ситуації, яку діти не можуть самотужки подолати. До бібліотерапевтичних можна віднести й інші книги Оксани Думанської:  «Бабусина муштра», «Школярка з передмістя», «Собаче життя кота Хитруна».Видавництво «Грані-Т» в 2011 році заснувало серію «Книготерапія». Проаналізую деякі книги з цієї серії. «Хлопчик, якого подарували цуцику» Ганни   та Петра Володимирських розкриває проблему самотності сучасної дитини. Найкращий подарунок на день народження – без сумніву, собака. Немає значення, якої породи чи масті, – головне, щоб це був живий, теплий і люблячий пес. Цю просту як світ істину знає кожен третьокласник, більше того – її знає кожен цуцик. Адже й для цуценяти найкращий подарунок – хлопчик! Одначе, мами й тата третьокласників не завжди розуміють бажання своїх дітей, і день народження з радісного свята враз перетворюється на один з найсумніших днів у році. І змінити ситуацію може тільки якийсь щасливий випадок…«Гаряча Арктика», «Куцяткові цятки» Богдана Жолдака, «Як крокодилу зуби лікували» Олеся Ільченка, «Втеча» Оксани Лущевської  обговорюють з дітьми проблеми фізичного здоров΄я. Правда, деякі з них більше нагадують рекламну продукцію фармацевтичної компанії, клініки або якоїсьлікувальної установи. Це, власне, до питання про мету та читацьке призначення бібліотерапевтичного тексту. Що несе терапевтичний текст: полегшення психоемоційної напруги дитині чи можливість додаткових маніпулятивних засобів до виховного арсеналу батьків? Якщо друге – тоді такий текст не варто випускати під грифом «Книготерапія», адже в нього основною буде інша функція. 
       Окремо хочу сказати про книгу Богдана Жолдака «Про чисті ручки». Так -так саме «ручки» - але про які: учнівські, дверні чи ще якісь хоче нам розповісти автор? Виявляється, ні, а про звичайні наші руки-рученьки, які, звичайно ж, завжди повинні бути чистими. Такі самі «ручки» знаходимо в книзі Марини Мороз «Казки для тих, хто…» видавництва «Аверс». А хочеться, щоб видавці та автори дбали і про грамотність наших читачів.Проте є в дитячій літературі багато книг, на яких ми не побачимо позначки «казкотерапія»  чи «книготерапія», та вони виконують саме таку функцію. Це книги, які пройшли випробування часом, їх читало не одне покоління наших читачів. Теми добра, стосунків у сім΄ї та колективі, дружби та відданості непідвладні часу, політичній кон΄юктурі та моді. До таких книг можна віднести твори Василя Сухомлинського, Наталі Забіли, Грицька Бойка, Валентини   Осеєвої, Євгена Шварца, Костянтина Ушинського, Льва Толстого.  
      Зрештою, цей список можна розширювати, і всі, хто працює з дитячою літературою, можуть назвати  книги, які можна віднести до категорії «терапевтичних».В кожній бібліотеці є збірки цікавих і повчальних казок, оповідань, притч, новел, написаних для дітей і дорослих Василем Сухомлинським, цим мудрим педагогом і письменником. Кожна казка, кожне оповідання розповідають читачам про неповторну красу життя, магічну силу доброти і чуйності у взаєминах між людьми, пробуджують у дітей бажання захистити слабшого,  допомогти старшим. А ще вони, як зазначила О. Сухомлинська, «навчають дітей думати, відчувати, радіти не лише своїми власними радощами і печалями, а й татовими і маминими, дідусевими і бабусиними, братовими й товаришевими, зайчика й синички, верби і тополі, місяця і вітру, всієї нашої землі».
       Прекрасними казками  Наталі Забіли зачитується не одне покоління юних читачів. Боїться ваша дитина залишатися сама вдома? – прочитайте їй про маленьку  Ясю, яка знайшла собі цікаве заняття, коли  мами не було вдома. Ваша дитина  ледачкувата і не хоче вам допомагати? – у пригоді стане «Казка про ліниву дівчинку». Скільки  негарних вчинків вчинила ця дівчинка, а починалося все із…звичайнісінької ліні – не хотіла вмиватися, не хотіла збирати ягоди зі всіма, не хотіла взагалі нічого робити. А тоді і красти довелося, і брехати. Та все- таки дівчинка зуміла переглянути свою поведінку і зрозуміти, що робити так не можна. Діти дуже люблять цю казку і завжди роблять з неї відповідні висновки.
           Твір «Дивовижні пригоди малого Юрчика»  розповідає про хлопчика, який не дуже хотів вчитися, а хотів якомога швидше стати дорослим, адже дорослі можуть робити те, що їм захочеться. Так думає багато дітей, особливо якщо дуже-дуже не хочеться  лягати спати, коли в розпалі цікава гра або їсти ненависну манну кашу, якщо в буфеті причаїлися смачні цукерки. Нашому   Юрчикові  допомогла чарівна таблетка. Тільки от біда: великим він став, а от дорослим – навряд. Адже дорослий має щось вміти, працювати, а наш «великий»  Юрчик навіть читати не встиг навчитися… Подібна тема гарно висвітлена в казці Євгена  Шварца «Казка про загублений час» та Сергія Михалкова «Свято неслухняності».
        У віршах Грицька Бойка «Ґава-роззява», «Сірничок», «Зелена аптека»,   «Слово честі», «Здоровим будь», «Вереда», «Веремій», «Як Андрійко став умійком» на різних кумедних прикладах з життя дітей, з повадок звіряток ненав’язливо розповідається, як вести себе в різних життєвих ситуаціях. Хто з дітей  любить добровільно слухати якісь серйозні повчання? Зовсім інша річ, якщо їм розказати якусь смішну історію.  Сміючись над пригодами неумійок, нечем, ледарів, плакс, діти непомітно для себе вчаться  долати свої переживання та життєві негаразди.
         «Дивачок-Насмішничок» Юлії Душинської  розповідає про стосунки батьків і дітей-вередунів. Маленька, тоненька, як голка, істота – це і є Дивачок-Насмішничок. Він не їсть, не п’є води, а тільки сміхом живе. Оселиться в кіскахдівчинки або під комірцем у хлопчика – і ну нашіптувати, щоб вередували, рюмсали, не слухались мами. Отоді дивачок ситий і задоволений. Та коли хто з дітей дізнавався про його підступність і починав виправлятися,  доводилося Дивачкові  шукати собі іншого капризулю.Згадані книги – це вже класика дитячої літератури. Але серед нових книг можна назвати такі, що допомагають дітям у різних життєвих ситуаціях, хоча ні автори, ні видавці не відносять їх до бібліотерапевтичних.
      «Великі пригоди маленької павутинки» Тіни Кароль: бути старшою сестрою, виявляється, не так уже й просто; образа – не найкращий порадник; мрії здійснюються, тільки для цього треба щось робити, – всі ці прості істини маленька зелена гусінь Павутинка зрозуміла після випробувань, що чекали її під час  незвичайної мандрівки, в яку вона вирушила сама, без своїх рідних, бо образилася на них. Але найголовніше, що зрозуміла наша героїня після всіх пригод – це те, що справжнє щастя – це коли тебе чекають вдома і ти потрібна своїм близьким.
        «Спасибі Вінн-Діксі» Кейт Ді Камілло описує процес становлення у підлітковому віці. Десятилітня дівчинка переїжджає з батьком у невелике містечко і почувається дуже самотньою. Одного разу вона зустріла незграбного бездомного пса, що вміє усміхатися як людина. Новий друг вчить свою маленьку господиню дивитися на світ іншими очима. Завдяки йому дівчинка знайомиться з іншими людьми і знаходить друзів там, де вона й не сподівалася.
         «Маленький вигнанець» Романа Брезіцького піднімає низку гострих соціальних проблем. На жаль, випадки, описані в цій книзі, не поодинокі в сучасному світі. Проте, даючи нам певні випробування, життя підказує і вихід із,здавалось би, найзаплутаніших ситуацій. Треба тільки не впадати у відчай і приймати допомогу від друзів, яких посилає нам  доля.
          «Мед для мами» Івана Малковича та Софії Ус – добра книжка для сімейного читання. Переживаючи разом із зайчиком його пригоди під час пошуків меду для хворої мами, дитина вчиться бути обережною і уважною. Чи варто вирушати кудись без маминого дозволу, навіть якщо ти дуже-дуже хочеш допомогти мамі? Може, краще все-таки узгодити свої плани з дорослими? А ще  треба якомога швидше вивчити і запам΄ятати свою адресу.
        Сьогодні видається багато найрізноманітніших дитячих книг. Щоб знайти саме ту, яка потрібна конкретній дитині, треба слідкувати за новинками, відрізняти «зерна від полови», радитися з фахівцями. Але найголовніше – прислухатися до бажань дитини, до її потреб, і тоді ви обов΄язково знайдете книги, співзвучні саме з її внутрішнім світом. Якщо ви будете читати разом з дитиною, це зблизить вас, навчить дитину любити книгу, відчувати потребу щоденного читання. Наш великий педагог В. А. Сухомлинський казав: «Людина, для якої книжка уже в дитинстві стала такою необхідною, як скрипка для музиканта, як пензель для художника, ніколи не відчує себе обділеною, збіднілою, спустошеною».

ДОДАТОК 1.
1.     Ситуація
Підібрати книги , які допоможуть жінці 60 років , яка переїхала з
іншого міста до дітей, і не може з ними порозумітися.

2.     Ситуація
Жінка 50 років втратила чоловіка (він раптово помер) і дуже сумує.

3.     Ситуація
До бібліотеки привели хлопчика 7 років з прийомної сім»ї , якого взяли з будинку – інтернату, в якому він прожив 3 роки.

4.     Ситуація
Жінка 45 років залишилась без роботи , відчуває себе безпомічною , втратила віру в себе.

5.     Ситуація
Дівчинка 12 років разом з батьками переїхала до іншого міста, в новій школі не може знайти собі друзів.

6.     Ситуація
Дівчинка 10 років, яку виховує одна мама,страждає через відсутність
гарних речей, які є у її однолітків.

7.     Ситуація
Хлопчик 9 років заїкається , боїться спілкуватися.

8.     Ситуація
Активна жінка 56 років вийшла не пенсію, відчуває себе непотрібною у сім»ї  (дорослі діти живуть окремо), не знає чим зайнятися , оскільки має тепер багато вільного часу.

Сценарії


Веселі барви слова


                 
 Свято мови
 План
1.   Гартуймось у ріднім слові. Бібліотекар.
2.   Діти читають вірші про мову.
3.   Виступи учнів-цитати про мову.
4.   Музична пауза.
5. Чудові колискові талановитої поетеси м. Лубен Ніни   Шерстюк.
      Читає авторка.
6.   Звучить українська народна пісня.
7.   Прислів’я та приказки про мову.
8.   Віртуальна подорож в країну «Рідна мова»:
а)   привітання та девіз команд;
б)   конкурс «самореклама»;
в)   весела гуморина:
        -інсценізація «зустріч друзів»,
        -гуморески;
г)    конкурс ерудитів;
д)   «я бачу дивний краєвид» - описати пейзаж;
е)   «криниця мудрості» - дібрати синоніми до фразеологізмів;
є)   «загадки розгадаємо  -світ пізнаємо» - загадки про мову;
ж)  «лабіринт спритності»;
з)    конкурс капітанів - («ораторське мистецтво»);
и)   мовне завдання - «ромашка»;
 9.   Зустріч з «Рідною мовою» - Бібліотекар.
10.  Підведення підсумків гри. Члени журі.
11. Заключне слово бібліотекаря. Плекаймо мову нашу веселкову!

Здрастуй, Слово, українська мово,
Здрастуй на межі тисячоліть!
Квітни калиново й барвінково,
Запашна вічнозелена віть!
Бібліотекар.
Зі святом вас шановні друзі, зі святом, шанувальники рідного слова.
Сьогодні тут зібралися справжні українці. Ви продемонструєте власні знання та вміння. Можливо, це дасть вам змогу відчути себе частиною великого народу, який володіє найбільшим скарбом – мовою.
Кожен народ має свою мову. Якщо вмирає мова, зникає з лиця землі й народ, який протягом багатьох віків творив її. Тому треба любити рідну мову, берегти й захищати, як найкоштовніший скарб.
Нині існує на світі близько семи тисяч мов. Одні з них бурхливо розвиваються, другі згасають.
Наша рідна мова – це українська, бо ми українці і живемо в Україні. Хочеться, щоб ви усвідомили – українську мову зобов’язаний знати кожен громадянин. Це мова нашої держави. Вона – одна з найвідоміших, найрозвиненіших і наймилозвучніших. Ми можемо з гідністю пишатися нею перед усім широким світом.
Українська мова-це безмежний океан. Вона мелодійна, як пісня солов’їна. Наша мова прекрасна і барвиста, наче дощова веселка. Не можна ходити по рідній землі, не зачарувавшись виплеканою народом у віках рідною мовою.
Мова-духовний скарб нації.Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе у наших серцях.
            
Виступи учнів

1)  Мова-то невід’ємна частка Батьківщини, голос народу, чарівний інструмент, на звуки якого відгукуються найніжніші струни душі людської. 

2)   Мово мого народу! З чорнозему, з любистку, з м’яти, з рясту, з євшан-зілля, з роси, з дніпровської води, від зорі і місяця народжена!

3)  Вона вся з гомону полів, лісів і морів, отчої землі, мережена сходом і заходом сонця, гаптована сяйвом місяця, зірок і переткана калиною,барвінком і вишневим цвітом-кожна її ниточка вимочена в Дунаї, криницях і струмках людської звитяги.

4)  Мово Кобзаря! Мово першого національного поета України, нашого Пророка, духовного батька, який вірив, що вона встане і розвіє тьму неволі, світ правди засвітить!

5)  Мово! Мудра берегине, що не давала погаснути земному вогнищу роду нашого і тримає народ на небесному олімпі волелюбності, слави і гордого духу!

6)  Мово моя поетична і ніжна, в тобі невичерпна криниця багатства. У тобі культура нашого народу, його душа, поезія, найпотаємніші його мрії, надії, думи.

(Звучить пісня про мову)

 Діти читають вірші про мову

 1)    До рідного слова торкаюсь душею,
         Боюсь огорчити чи зрадить його.
         З цих слів наша мова, пишаємось нею-
         Це музика й пісня народу мого.


2)       Без неї не зміг би на світі прожити,
          Не зміг би помітить земної краси,
          Не чув би й не бачив, як шепчеться жито,
          З якого стікають краплинки роси.

3)     Вона –джерело й найчистіша криниця,
        З якої черпаю натхненя й снагу.
        Вона кришталево дзвенить і іскриться,
        Я нею тамую духовну жагу.

4)     У шелесті трав, у цвітінні калини 
        Я чую цю мову у сні й наяву.
        Вона в моїм серці- це вся Україна,
       Я дихаю нею, я нею живу!

5)    Рідна мово моя, поетична, пісенна,
       Пелюсткова і ніжна, як спів солов’я!
       Як народу душа, щира, ніжна, натхненна-
       Ти найкраща у світі, бо рідна моя!


Бібліотекар.
Всі живі створіння на Землі спілкуються між собою: одні мовою жестів, інші мовою звуків. Лише нам, людям, найдосконалішим із мешкканців Землі, було даровано можливість спілкуватися за допомогою мови. Саме завдяки їй ми можемо порозумітися, переказати свої почуття, переживання.За допомогою мови ми бережемо свою історію, передаємо нащадкам неоціненні скарби свого минулого і сучасного.
Давайте пригадаємо перші уроки рідної мови від матері.
Звичайно - це колискові пісні.

Учень читає вірш
Рідна мова

 Коли була зовсім я ще маленька
Моя кохана, люба ненька
Співала мені тихо колискову –
Тоді я чула вперше нашу рідну мову,
Таку співучу і таку красиву,
Як сонце теплу і як дощ грайливу,
Дзвінку, мов солов’їний спів,
Спокійну, наче шепіт стиглих колосків.
Під колискову мами засинала
Й душею українську мову я вбирала,
Її слова такі прості і рідні
Для кожного із нас такі потрібні й необхідні.
Тепер, коли я підросла,
То добре і назавжди зрозуміла,
Що мови кращої немає –
Ніж українська мова, серцю мила.


Бібліотекар
А зараз послухаємо чудові колискові нашої гості, талановитої поетеси Ніни Шерстюк, яка дуже полюбилася малечі, бо кожна її книжечка народжена з розуміння дитячих душ, зі щирої материнської любові до «маленьких».
Свої колискові читає автор Н. О. Шерстюк.                         
  

Спи, моє дитятко

Втомлене сонечко
Сяде за обрій.
Нічка легенько
Торкнеться повік.
Спи, моє серденько,
Тихо у домі.
Місяць діток
Починає свій лік.
Зіроньки – дітоньки
Місяця – тата,
Бач, розгулялися
В небі гуртом.
Спи, моя крихітко.
Сон, наче птаха,
Все огорта
Своїм милим крилом.



Літня колискова

Вже завісу вечір
Тихо опустив.
Жовточубий сонях
Голову схилив.
А дрімота синьо
Огортає тин.
Наче зупинився
Літній часу плин.
Розкотивсь росою
По травиці день.
Диха нічка сонно.
Тиша нітелень...

 Бібліотекар
Українська мова знаходиться на слов’янській гілочці серед східнослов’янських листочків ( укр., рос., білор., мови). А корінням своїм слов’янські мови сягають індоєвропейської сім’ї мов. Ось яке глибоке коріння має наша мова! Найдавнішою писемною мовою усіх слов’ян була старослов’янська мова. Старослов’янською мовою писалися церковні книжки, наукові твори, закони, найдавніші пам’ятки історії, літератури, літописи.
Українську мову можна почути в Канаді, Великобританії, Мексиці, Німеччині, Греції, Китаї (близько 40 країнах світу). 
Кожен народ гордий з того, що він має свою дердаву, свою мову, волю. Без мови ми ніхто, а маючи свою мову – ми нація, горда і незалежна.

Вона, як зоря пурпурова,
Що сяє з небесних висот.
І там, де звучить рідна мова,
Живе український народ.

Дуже гарні українські свята, звичаї та обряди, які завжди супроводжуються чудовими мелодійними піснями.

Ну де ще така чарівна пісня?
Серед яких на світі мов?
То серце від журби неначе стисне,
А то навіє радсть і любов.

Пісня українська!
Хто не був зачарований нею?
Вона натхненна, мелодійна,
Безмежна широтою, красою образів.

Тож давайте послухаємо українську народну пісню
(Звучить пісня) – про калину.

Бібліотекар
Любов укр. народу до своєї мови знайшла відображення у загадках, прислів’ях, приказках про рідну мову.

А тепер пригадайте прислів’я та приказки про мову.

1) Птицю пізнають по пір’ю, а людину по мові.
2) Хто своєї мови цурається, хай сам себе стидається.
3) У кого рідна мова, в того й душа здорова.
4) Від теплого слова і лід розмерзається.
5) Гостре словечко коле сердечко.
6) Шабля ранить тіло, а слово – душу.

Злі люди глумились з нашої мови, принижували її, забороняли, але вона вистояла і сьогодні звучить гордо і крилато.

Розвивайся, звеселяйся, наша рідна мово!
У барвінки зодягайся, українське слово.
Колосися житом в полі, піснею в оселі.
Щоб зростали наші діти мудрі і веселі.

Звучить пісня «Це моя Україна»

Діти! Сьогодні уже було сказано дуже багато гарних слів про нашу мову, про її значення в нашому житті, а зараз до слова запрошуємо наших письменників-земляків, які написали багато чудових книг для таких діток, як ви. (У них також є багато для вас побажань у цей святковий день – дізнаєтесь щось нове, цікаве і корисне).
Олександре Михайловичу, запрошуємо Вас до слова.

Дякуємо за виступ.
Діти, чи є у вас запитання до письменника?

Діти! А зараз ми з вами трішечки розважимося і пограємо в цікаву гру.
Для цього розділимося на дві команди. Кожна команда буде подорожувати в країну, яка називається «Рідна мова».
А першим чином, давайте всі разом визначимо назву нашого корабля, на якому будуть мандрувати дві команди.
Я пропоную такі назви:
(«Мовограй» «Дивослово»)

Тож завітайте, друзі, в край цікавий!
Усі в дорогу поспішаймо!

Наш корабель прямує величавий
В країну «Рідна мова» вирушаймо!

Розпочнемо ми змагання.
Нам мова двері відчиня гостинно.
І не лякайтесь, бо в оцій окрузі
Вас приймуть всі тепло і родинно!

«Рідна мова» вас чекає, тому – в дорогу. Діти, ми з вами вирушаймо в гості, а в гості без гостинця не ходять. Правда?

Давайте позмагаємося, хто більше золота привезе «Рідній мові». А золотом будуть слугувати бали, отримані за певні завдання.

Але ж ми не будемо постійно знаходитися на кораблію Нам необхідно зійти на берег. Давайте зійдемо такими сходинками. На кожній сходинці можна знайти 1 кг. золота. А сходинок є 10.
Журі буде оцінювати ваші відповіді в балах.

Перша сходинка для кожної команди - «презентація»

-Дати ім’я своїй команді.
(«Мовознавці», «Всезнайки», «Читайлики»)
-Проголосити девіз команди та
-Коротеньке привітання.

Презентує

1 команда

Ми команда дуже сильна
Знаєм все на світі ми.
Перемогу у змаганні –
Завоюємо собі.

2 команда

Проти вас (...) будем грати
Постараймось обіграти

Привітання

1 команда

Щоб усе було гаразд –
Прикладем старання.
Хочемо, щоб противник наш
Став другом у змаганні.

2 команда

Ми готові до змагання
Виконаймо з честю –
Всі дані нам завдання.

Наш девіз:
1 команда

«Хай той перемагає,
Хто багато знає.»

2 команда

«Чим важче завдання,
Тим цікавіше змагання»

(Підбиття підсумків)

Друга сходинка –«поетична.»
Діти! А зараз увага-кожна команда має розповісти два маленьких вірші про
мову.  (2 учасники з кожної команди)


1 команда

Мова українська, то Шевченківське слово,
Лесі Українки і Марка Вовчка.
Мова українська-то дарунок Бога.
Це барвисте слово генія Франка.

2 команда

Мова українська-це і степ широкий,
Це сади вишневі і гаї, й пісні.
Мова українська-океан глибокий.
Мудрості народу-вічної краси.

1 команда

Мова українська-берегиня наша,
Пісня материнська-голос немовлят.
Мова українська-це достатку чаша.
І найцбільше свято із відомих свят.
  
2 команда

Мово наша рідна, йди широким кроком
Впевнено і гордо в світле майбуття.
Не лякайся, мила, цих тривожних років.
Ти для нас єдина і на все життя.
(Підведення підсумків)

Третя сходинка. Конкурс «самореклама»
(команди показують свій найкращий номер)
            «Весела гуморина»

1 команда

Інсценізація. «Зустріч друзів»

Прибігає одного разу Василько до Михайлика і каже:

Василько, пашлі на двір.Там такі класні сорєвнованія.

Ведуча: Михайликові хотілося виправити товариша, але побоявся, що той    
              образиться і не виправив.

Михайлик: Ходімо.

Василько: Ти за каво будеш боліть?

Михайлик: Та, напевно, за своїх уболіватиму.

Наталка: Пацани! Подождіть мене. Смотрітє, який у мене гарний цвіток для              
                побєдітєля!
Ведуча: Михайлик аж на обличчі змінився, але знову не захотів образити
                друзів.
Михайлик: Слухай, Василько, а твої батьки у відрядженні?
Василько: Да! А чьо ти хотів?
Михайлик: Та хотів попросити у твого тата один підручник.
                   А коли він повернеться?
Василько: Да... на нєдєлі.
Михайлик: Ти знаєш, я ніколи не міг збагнути, де ти таку мову вивчив. Мені               
                    соромно, що мій друг не поважає своєї мови, калічить її – (йде від
                     друзів).
Наталка: Ну і двоюшнік ти, Василько, навчись говорити.
Василько: А ти сама як балакаєш: двоюшнік, цвіток? Де ти таких слів набралася?      Чи курси якісь закінчила?
Наталка: Злий ти, піду до Михайлика. (Втікає)
Василько: Наталко зачекай! Я ж не хотів тебе образити.
Ведучий: Кожна людина, яка поважає себе, країну, мову, не буде калічити
                 своєї мови, бо вихована людина говорить грамотно і красиво.

2 команда

Гуморески

1) Найкраща мова

Йде синок до школи вперше.
Пита батька мати:
- Якій мові ми синочка
Будемо навчати
Українській чи російській?
Обидві ж хороші.
-Хай вивчає ту, якою
Печатають гроші.

Допитливий син

Чуєш, тату, - син питає, -
Що таке хамелеон?
- Знав колись, тепер не знаю, -
Каже Филимон.
-Чуєш, тату, ще спитаю,
Що таке аукціон?
- Та забув уже, не знаю, -
Каже Филимон.
Мати сердиться на хлопця:
-Все питання задаєш.
Батьку навіть у неділю
Відпочити не даєш.
Филимон сердито блимнув:
-Я люблю балакать з ним.
Хай пита чого не знає,
-А то виросте дурним

*    *    *    *   *   *    *   *   *    *   *   *   *   *
  
Простий батько сина вивчив на артиста.
Мова в того сина ідеально чиста.
Як зі сцени скаже українське слово,
То аж дух займає – просто пречудове!
А в сім’ї артиста діти й домочадці
Чешуть по-російськи, неначе ленінградці.
Тож невчений батько запитав у сина:
- Поясни, будь-ласка, в чому тут причина?
У театрі в тебе українська мова,
А у хаті в тебе – нашого ні слова.
Син великодушно посміхнувсь до тата:
- Ех, освіта в тебе батьку, низькувата.
А тому, хто вчений, істина відома,
Що одне на службі, зовсім інше – дома.
Дома в мене мова – засіб спілкування,
А на службі  мова – засіб існування.
Як же рідну мову я забуду, тату,
Як за неї маю непогану плату?

(Підведення підсумків)


4 сходинка

Конкурс ерудитів

(Кожна команда по черзі відповідає на запитання і та команда, яка найбільше назбирає фантиків за правильну відповідь, та і переможе в цьому конкурсі).
Якщо відповідь відсутня , то право на відповідь надається іншій команді.

1. Найбагатоводніша річка (Амазонка)
2. Найдовша річка (Ніл)
3. Найбільший океан (Тихий)
4. Найбільша за площею країна (Росія)
5. Слова, близькі за змістом (синоніми)
6. Слово, протилежні за змістом (антоніми)
7. Супутник Землі (Місяць)
8. Рух земної кори (землетрус)
9. Найбільша змія (анаконда)
10. Найбільший птах (страус)
11. Макет Землі (глобус)
12. Найсолоніше море (мертве море)
13. Твір про злочин (детектив) 
14. Довжина помножена на ширину (площа)
15. Скільки букв в українському алфавіті? (33)
16. Яка частина мови не належить ні до самостійних, ні до службових частин? (вигук)
17. З якої лтери не починаються слова в українській мові? (и)
18. Що вивчає морфологія? (частини мови)
19. Які знаки в українській мові не є розділовими? (дефіс, апостроф)
20. Частина слова без закінчення? (основа слова)

(Підведення підсумків)
5 сходинка

Презентація частин мови

Кожна команда витягує листок з вказаною частиною мови і розказує про неї 5-6 речень (саме головне і цікаве).

1 команда
«Іменник»
Учені дослідили, що половина всіх слів у нашій мові припадає на іменник.
Він дає назви всьому, що нас оточує. А світ такий велетенський! До того ж іменник більше порівняно з іншими частинами мови поповнюється новими словами. Це перша частина мови, яка з’являється в мовленні дітей.
Іменник – найсамостійніша частина мови. Вона має 7 відмінків.
«Іменник! Він узяв собі на плечі
Велике діло – визначати чечі!»

2 команда
«Дієслово»
Важко собі уявити навіть на мить нашу мову без дієслів.
Дієслово – незвичайна частина мови, бо приводить у рух, у дію все, що нас оточує.
За частотою вживання дієслово – займає друге місце після іменника. Якщо є іменник і дієслово – це вже висловлювання, речення. Однією з граматичних категорій дієслова є його час: минулий, теперішній, майбутній.

5 сходинка

«Криниця мудрості»
(Дібрати синоніми до фразеологізму)
Викинути з голови – забути.
Мозолити очі – набридати.
Задирати носа – зазнаватися.
Згущувати фарби – перебільшувати.
Пасти задніх – відставати.
Душа в п’яти сховалась – злякатися.
Аж ребра світяться – худий.
Прикусити язика – замовкнути.
Як сніг на голову – несподівано.
Робити з мухи слона – перебільшувати.
Ніде яблуку впасти – тісно.
Рукою подати – близько.
Зуб на зуб не попадає – холодно.
Хоч в око стрельни – темно.

Діти, а зараз порахуємо фантики.
(Підведення підсумків)


6 сходинка
«Загадки про мову»
(Загадки розгадаємо – світ пізнаємо)
1 Назву річки й голос дужий, якщо разом об'єднати
   Назву краю можна дати.?  (Дон-бас).
2. Які два займенники псують шляхи?  ( я-ми ).
3. Яка річка складається з префікса і числівника?   (При-п’ять)
4. Я спереду і я ззаду, а посередені назва породи коня. Разом буде назва
     країни  (Я-поні-я).
5. Перша частина-морська тварина, вигук буде другим складом.  Разом 
    держва, та яка?   (Кит-ай).
6. На неї птах сідає,
    Вона його гойдає,
    А коли г на б змінить,
    Звірятком стане вмить.     (гілка-білка).
7.  На небі одно, а в баби двоє.  (літера б).
8. Як за допомогою трьох займенників зробити руки чистими?   (ви-ми-ти).
9. Що треба зробити,  щоб майка  злетіла?   (замінити літеру м на ч).
10. На Далекому Сході-
      І завжди в морській воді,
      Коли к на г заміниш,
      Стану деревом тоді.     (краб-граб).


(Підведення підсумків)

7 сходинка

«Лабіринт спритності»

(допомагає перевірити згуртованість, уважність) – яка команда швидше вишикується за алфавітом згідно першої літери свого імені)

(Підведення підсумків)

8 сходинка

«Я бачу дивний краєвид»

(Демонструється слайд із зображенням пейзажу). Опишіть його,
 використовуючи художні засоби. Переможе той учасник команди, який краще справиться із завданням.

(Підведення підсумків)

9 сходинка

Конкурс капітанів

1) Міні – презентація улюбленої книги.
Або
2) Чарівна торбинка»
У мішок покласти різні речі (ляльки, яблуко, книга, калина).
Дістати із мішка одну річ.
Відповідно до цієї речі придумать (вірш, казку, інсценівку, привітання, побажання, речівку тощо)

Або
3) «Ораторське мистецтво»
Протягом однієї хвилини розвинути тезу: «Державну мову треба знати бездоганно, тому що...»
(Підведення підсумків)


10 сходинка

«Ромашка»
Діти, ось і наближаємося ми до чарівної країни «Рідна мова». На останній сходинці нас чекає творче завдання – «мовний конкурс». Утворити синонімічний ряд від слова «говорити»: (казати, балакати, мовити, гомоніти, гутарити,повідати, торочити, точити, базікати, цвенькати, бубоніти, лепетати, жебоніти, верзти, плести, бурмотіти)

Діти, давайте намалюємо квіти-ромашки в наш мовний садочок, де на кожному пелюстку квіточки ми напишемо синоніми.

Або
Дібрати епітети до слова мова:
(чарівна, милозвучна, рідна, барвінкова, веселкова, могутня, солов’їна, ніжна, джерельна, багата, безмежна, дивовижна, влучна, жива, загадкова, свята, народна, незламна, безмежна, жагуча).
І розмістити їх  на пелюстках квіточки.

(Підведення підсумків)

А зараз попросимо авторитетне журі зважити золото, добуте під час подорожі. (Журі підраховує бали, визначає переможців).
Команда, яка перемогла, отримує нагороди.

Бібліотекар.
Діти, настав час зустрітися з «Рідною мовою», до якої ви так неупинно і наполегливо мандрували.

«Рідна мова»

      Добрий день вам, любі діти!
Вітаю вас у своєму палаці. Які ж ви молодці! Ви з честю справилися із завданням, гідно долали всі труднощі й перешкоди, подорожуючи до моєї країни. Працювали злагоджено й вміло. Тож нехай вам  завжди щастить у цікавій подорожі країнами Мовознавства, бо дорога до Пізнання істини відкривається лише перед добрими й мудрими. Бажаю вам стати активними борцями за відродження рідної історії, мови, культури. Будьте гідними називатися українцями! Шастя вам!

                  Мова-то нібито
                  Квіт на землі,
                 Нею говорять
                 Дорослі й малі.
                 Творить народ
                 Свою мову віками.
                 Рідної мови
                 Навчайся від мами!
                 Пісню бабуся
                 Тобі колискову
                 Лагідно й ніжно
                 Співає про мову.
                 Мова у нас і співуча,
                 Й барвиста,
.                Як з діамантів
                 Коштовне намисто        
                 Мову свою бережи,
                 Як зінницю,
                  Хай джерелом вона
                 Чистим іскриться.
                 Хай стане рідним тобі
                 Кожне слово,
                 Скарб найдорожчий-
                 Це твоя мова.

А зараз, як належить господині палацу, я пригощаю вас солодощами.

 Біблітекар

Ось і підійшло до закінчення наше свято.
Перш завсе, я хотіла б подякувати вам, дорогі діти, за те, що так гарно підготувалися до цього свята, а також-подякувати нашим шановним гостям  та побажати творчого натхнення у літературній справі.
Мені б хотілося, діти, щоб від сьогоднішньої зустрічі ви залишили у своєму серці-велику любов до рідної мови, щоб ви завжди пам’ятали про те багатство, яке є у кожного з нас, -це наша рідна мова.Ми є носіями української мови, всього того багатства, яке дісталось нам від минулих поколінь.І наше завдання-берегти цей неоціненний дар, примножувати його, не засмічувати чужими і грубими словами, не забувати і щиро любити. Куди б не закинула нас доля, завжди з гордістю пам’ятаймо, що ми-українці-сини ідочки своєї землі. Щоб добре знати рідну мову, треба її вивчати в школі та й поза школою, з книжок і від людей.

              Тож вивчайте рідну мову
              Вже тепер з маленьких літ.
              Українське наше слово
              Хай звучить на цілий світ!
              Хай лунає мова в світі
              Повна сили і тепла,
              Не цурайтесь мови, діти,
             Не замутьте джерела!
                
Захід підготували і провели головний бібліотекар  районної бібліотеки для дітей ім. О.Донченка Людмила Горб та бібліотекар Марина Чуприна.



Подорож країною здоров’я


(гра – мандрівка)
План
Звучить пісня
1. Бібліотекар «Крокуємо здоровими у майбутнє»
2. Виступ дітей «Азбука здоров’я» (монтаж)
3. Калейдоскоп здоров’я (гра)
    а) зупинка 1. – місто «Мийдодірія»
    б) зупинка 2. – річка «Вітамінка»:
        - загадки про продукти харчування
    в) зупинка 3. – «Болото»:
- «шкідливі звички» - вірш
- вислови, прислів’я та приказки про здоров’я та згубні звички.
- перегляд слайдів про згубні звички.
    г) зупинка 4. – місто «Спортивне»:
- спортивна вікторина
- змагання спортивних та кмітливих
    д) зупинка 5 – «Веселка здоров’я».
- гарні емоції
- цілющі властивості води
- відпочинок на природі
- фізичний гарт
- шкідливим звичкам – Ні!
- режим дня
- правильне харчування.
4. Казка про маленького принца – (здоров’я та фізичний гарт)
    Бібліотекар
5. Призентація книги О. Міщенка «Новые приключения Айболита».
    Звучить пісня про Айболіта.
6. Заключне слово бібліотекаря «Бережи здоров’я змалку»
    Пісня






Подорож країною здоров'я

Звучить пісня

Б-р: "Крокуємо здоровимо у майбутнє"

1. Вступне слово б-ря:
Доброго здоров'я, діти, доброго вам дня!
Хай вам ясно сонце світитьу вікно щодня,
Хай сміється мирне небо і дивує світ.
А земля нехай дарує вам барвистий цвіт,
Бо здоров'я, любі діти, в світі головне,
А здорових і веселих щастя не мине!
-Чудово, коли дитина здорова. Тоді їй усе хочеться робити. І ві д- почити, і гратися, і вчитися, і займатися спортом.
- Отож дитині потрібне здоров'я, щоб учитися, рости і міцніти.
Сьогодні ви навчаєтеся в школі, але з кожним роком підростаєте, мужнієте. Час мине дуже швидко. Ви станете дорослими і підете навчатися , а потім працювати, будете здійснювати свої мрії. Тому треба бути сильними, витривалими, щоб долати перешкоди на своєму шляху, а це означає бути здоровими. Здорова дитина здатна добре вчитися, чудово працювати, тому вона має силу, гарний апетит і хороший настрій. А коли діти будуть здоровими, то виростуть з них здорові і сильні люди, тобто міцна і здорова нація.
Здоров'я людини - найбільше багатство.
Його неможливо ніколи купити.
Його не буває в житті забагато.
Без нього не можна у щасті прожити.

 -1-
Монтаж

1. Азбуку здоров'я я вивчаю.
    І тому я скрізь встигаю -
    І навчатись і співати,
    І трудитись й малювати.


2. Я про себе так скажу:
   З фізкультурою дружу.
   Такі заняття до снаги.
    Не маю зайвої ваги!


3. Овочі і фрукти -
    Мої улюблені продукти.
    Я здоров'я не гублю
    І "мівіну" не люблю.


4.Спорт, краса, здоров'я - сила.
    Фізкультура теж нам мила.
     Геть від нас "хвороби віку" -
     Жити хочемо без ліку!


5. Кожен день по розпорядку
    Маємо робить зарядку.
    Для здоров'я вона плюс
    Намотай собі на вус.


6. Шкідливих звичок я не маю
    І вас до цього закликаю!
    Бути здоровим це наука.
    Гарний настрій-запорука.


-2-
Монтаж

7. Хто здоровий, той сміється,
    Все йому в житті вдається,
    Він долає всі вершини,
    Це ж чудово для людини!


8. Хто здоровий, той не плаче,
    Жде його в житті удача,
    Він уміє працювати,
    Вчитись і відпочивати.


9. Хто здоровий - не сумує,
    Над загадками мудрує,
    Він сміливо в світ іде.
    Й за собою всіх веде.


10. Здоров'я - це смак свіжих ягід дозрілих
      Це спорт, що дає нам наснагу і силу.
      Це сон, що на крилах нам зорі несуть
      Усе це з собою узять не забудь.

11. Лиш один рецепт на світі
      Всім-усім підходить дітям:
Коли спорт полюбиш –
Сильним, спритним будеш.
         Бібліотекар.
Здоров'я - це безцінний дар природи, воно дається на жаль, не на віки, його треба берегти.
Але здоров'я людини багато в чому залежить від неї самої від її способу життя, умов праці, харчування, її звичок та духовності.

  
-3-
Отже діти, сьогодні, ми разом з вами вирушаємо до "Країни Здоров'я".
Перша зупинка до Країни Здоров'я - це місто "Мийдодірія" -місто чистоти та охайності.
Адже чистота та охайність - це запорука здоров'я.
Діти, а зараз пригадайте, які ви знаєте засоби гігієни?
(мило, рушник, щітка, зубна паста, гребінець, ножиці, носова хустина). Діти, відгадайте загадки. Чим більше миєш, тим менше стає-(мило). Густий і  зубастий, учепився в чуб вихрястий-(гребінець).
Бачу ви справжні друзі чистоти.
Якщо ви миєтеся вранці, і чистити зуби, розчісуєтеся, миєте руки з милом перед їжею, миєте овочі та фрукти, стрижете нігті, тримаєте в порядку свій одяг та взуття, користуєтеся носовою хустинкою, якщо ви дотримуєтесь всіх цих правил, то неодмінно будете здоровими. Думаю, що ви завжди будете охайними, чистими і завжди радуватимете інших своїм зовнішнім видом та поведінкою.                                                                                                                                             А ми рушаємо до нашої наступної зупинки.

Зупинка 2 Річка «Вітамінка"
З давніх - давен народ складав вірші, прислів'я та приказки про здоров'я, загадки, про корисні овочі та фрукти.
Тож будемо зараз відгадувати загадки про продукти харчування, які містять вітаміни:

1. У нього біла голова
    І волосся, як трава.
    Він борідкою пишається,
    На частини розділяється.
(Часник)

2. Під сонечком, під дощем
    Накривалася плащем.
    І голівку не пече,
    І за шию не тече.
   Хто ж захоче роздягнути,
   Зробить це лише з плачем.
(Цибуля)
-4-
3. Він солодкий, він гіркий.
    Відгадали хто такий?
(Перець)

4. Сховалась Марічка
    В підземній коморі,
    І тільки косички
    Лишились надворі.
(Морква)


5. На зеленім пишнім вітті,
    Запашні і соковиті,
    Жовті сонечка повисли,
    Хоч смачні, та дуже кислі!
(Лимони)


6. Він на повний місяць схожий,
    Сам смачний, рум'яний, гожий.
    Він дерев південних син.
    Як він зветься?...
(Апельсин)


7. Стала на галявині
    В жовтім сарафані,
    Підросте - всміхнеться,
    Для вітрів вбереться
    В платтячко біленьке,
    Пишне та легеньке.
(Кульбаба)

8. Усе літо баба дбала,
    Себе в свити убирала.
     Назбирала їх чимало,
     Людям страви дарувала.
(Капуста)
-5-
Діти, якщо вітаміни полюбляєте,
То набагато скоріш підростаєте.
Баклажани сині, помідори славні,
Огірки зелені, буряки столові -
Щоб завжди було їх на столі доволі.
А з капусти варять борщ найсмачніший в світі,
Його їдять залюбки і дорослі й діти.
Хоч потрібна капустина,
Незамінна й цибулина,
Бо ж потрібна вона людям,
Як приправа в кожній страві.
Дітям треба вітаміни?
Ви звертайтесь до морквини.
Пийте з неї добрий сік ,
Вам здоров'я - на весь вік!
Без картоплі нема діла -
Ми про це говорим сміло.
Бо без неї, як без хліба -
Нам усім вона потрібна.
Кожен овоч користь має,
Людям сили додає.
Пам'ятайте, любі діти,
Треба овочі любити!

Бо майже всі овочі та фрукти мають лікувальні властивості, збуджують апетит, багаті на вітаміни.
А які ви знаєте овочі та фрукти?
А тепер попрощаємося з річкою «Вітамінкою», щоб помандрувати далі.

Наша наступна зупинка - це зупинка "Болото".
На жаль, у нашій чарівній країні досі є місця, в яких панують негативні явища, що можуть зашкодити здоров’ю. Це шкідливі звички, які живуть на болоті.
А які шкідливі звички знаєте ви?


-6-
Тютюновий дим - отрута.

Кожен знає, що куріння, як активне, так і пасивне, шкодить здоров'ю. Щороку в світі приблизно 30 тисяч людей помирають від хвороб, пов'язаних з курінням. Серед них є багато дітей віком від 12р., які у майбутньому можуть народити розумово та фізично відсталих дітей.
Не завадить знати про те, що
 - смертельна доза нікотину для людини - 75-120мг., це 1мг. на 1кг. маси тіла;
 - тютюновий дим утримує отруйні для організму речовини - нікотин, кислоти, чадний та вуглекислий гази. Нікотин - це надзвичайно сильна отрута, що діє переважно на нервову систему, травлення.


Алкоголізм - це важка недуга.
Цією недугою хворіють ті, хто часто вживає спиртні напої. В алкоголіків хворіє печінка, порушується робота серця, погіршуються розумові здібності, руйнується особистість.

Запам'ятайте
1) Алкоголізм - важка недуга, її слід лікувати.
2) П'яна людина небезпечна для інших, бо вона не контролює своїх вчинків.
Алкоголь як і нікотин, є наркотиком. Це означає, що людина, вживаючи ці речовини, поступово звикає до них настільки, що стає хімічно залежною. Алкоголь (етиловий спирт) негативно впливає на  мозок, судини, серце, печінку, погіршується мовлення. На другій стадії алкоголізму виникають галюцинації, відбувається деградація особистості.
Потяг до наркотику може сформуватися уже після разового прийому наркотичної сировини, що викликає - нудоту, блювання, відчуття жару й запаморочення, болі в кістках, суглобах, сон майже відсутній. Лікування наркозалежних - процес дуже складний і тривалий. У людей, які вживають наркотики, спостерігаються провали в пам'яті  та галюцинації. Найбільш негативно наркотики впливають на психіку.
-7-
 Багато наркоманів хворіють на вірусні інфекції, які не лікуються, і це призводить до смерті.
Більшість підлітків інфікується через споживання наркотиків. Через заражені голки та шприци смертоносна інфекція передається від підлітка до підлітка, перетворюючи їх на заручників СНІДу.

Вірш про шкідливі звички - бібліотекар.
Шкідливі звички.

Шкідливі звички різними бувають,
Багато їх люди вживають,
То цигарки палять ,то горілку п'ють,
То наркотики вживають.... всі тривогу б'ють.

Навіщо цигарки палити?
Коли без них можна прожити,
А показати своє краще вміння,
Краще й без шкідливого паління.

Багато п'ють горілку, як ту воду,
І мріють про їх ріки й заводи,
Скільки розвелося алкашів,
Подивитися, аж заболить в душі.

Ну як так можна очі заливати?
Щоб день, який пройшов не пам'ятати,
А, взагалі, навіщо та горілка?
Та просто, щоб у роті було гірко,
Напитися і відпочити,
Ніби малюк, не вміючи ходити.

Наркотики страшна головоломка,
То не життя, а повсякденна ломка,
То - засіб заразитись снідом,
В житті залишеним поганим слідом.
Шкідливі звички до поганого призводять,
Вони лише Здоров'ю шкодять.

-8-
Перегляд слайдів про шкідливі звички.

Діти, послухайте.

Вислови, прислів'я та приказки про здоров'я та згубні звички.

1) "Тютюн присипляє горе, але й невідворотно послаблює енергію."
Оноре де Бальзак.
2) "Від куріння тупієш. Воно несумісне з творчою роботою.
Й.В.Гете.                                                                                              
3) "Ніхто і ніщо так не перетворює людину на тварину, як горілка."
І.М.Достоєвський.
4) "Пияцтво є проявом безумства."
Піфагор.
5) Де чарка, там і сварка.
6) П'яному море по коліна.
7) Хто випити любить, той сам себе губить.
8) Пити та гуляти - добра не видати.
9) Вино з розумом не ладять, хміль шумить, розум мовчить.
10) Горе вином не заллєш, а радість проп'єш!
11) Горілка без вогню розум спалить.
12 ) Спершу треба розсудити, а тоді робити.
13) З добрим поживеш - добре й переймеш, а з лихим зійдешся - й свого позбудешся.
14) Баба сім літ похмелялась, та з похмілля і вмерла.
15) Горілка усьому добру злодійка.
16) Хто з цигаркою ходить, той здоров'ю шкодить.
17) П'яний гірше скаженого пса.
18) П'яний та дурний - рідні брати.
19) Хто частенько випиває, той під тином спочиває.
20) Що в тверезого на умі, то у п'яного на язиці.
21) Набрався, як лин мулу.


-9-
Монтаж  ( про шк. зв. )

Любить Вітя закурити,
Так від нічого робити,
Ще й тримає цигарку згорда, -
Отака тепер є мода.
Лікар Вітю оглядав
І таке йому сказав:
Нікотин легені з'їв,
Що ж ти хлопче наробив?
З розуму дурного він почав курити,
А тепер не знає, що йому робити.

Шкідливі звички - то найбільше зло.
Яких людина набуває,
Краще, щоб їх ніколи не було.
Прекрасно, коли їх немає.

Бо вони липнуть ніби мед.
До них звикають дуже швидко.
Звичка - хвороба, не секрет.
Біда і страшна смерть не рідко.

Шкідливим звичкам скажем, Ні!
Шкідливі звички мовби тінь,
Все ходять за тобою,
І нас чекають на ту мить,
Щоб потягнуть з собою.
Наркотики і цигарки, спиртне -
Це просто страх,
Як подружитися із ними -
Здоров'ю буде крах.

  
-10-

Наступна зупинка - це "місто Спортивне".

Всі ми знаємо, що для того, щоб зростати дужими та здоровими, треба займатися спортом.
Чи любите ви спорт?
А які види спорту ви знаєте?
А зараз проведемо спортивну вікторину:

1. Який м'яч найлегший?
(тенісний)
2.Хто найсильніший боксер на планеті?
(Віталій Кличко)
3. Які ви знаєте фізичні якості?
(сила, витривалість, спритність, гнучкість)

4.Скільки футболістів у команді виходить на поле?
(11)
5.Скільки часу триває раунд у боксі?
(3 хвилини)

А тепер відгадаємо загадки:

1.Добре здоров'я, рухів культуру всім дітлахам надає...
(фізкультура)
2.Він стрибає та  стрибає, і утоми він не знає.
(м'яч)
3.Що за дивний мотузок, через нього скок та скок.
(скакалка)
4.Б'ють по м'ячу, і ось у ворота гол. Яке ім'я цій грі?...
(футбол)
5. Через сітку в цю гру грають, м'яч руками відбивають.
(волейбол)
   

-11-
Добре, молодці, добре попрацювали.
А зараз проведемо гру: для цього потрібно 2 учасника.
У грі беруть участь двоє. Вони затискають між колінами м'ячі і мають таким чином прострибати з одного кінця зали в інший. Хто швидше це зробить не випустивши кульку, той переможець.
Я бачу, що ви дружите зі спортом, любите бути активними, а зараз ми наближаємося до останньої зупинки.

Зупинка "Веселка здоров'я"
Веселка заграла кольорами, у неї чарівні кольори і перший - червоний - ми бачим із вами. З червоним кольором оцим - прийшов до нас режим.
1. Виходить дівчинка з червоною стрічкою.
Гарний помічник здоров'я - розпорядок дня.

Тільки ті діти встигають
 І уроки повчити,
І в спортивних секціях займатись,
 І з друзями пограти,
 І книжечку почитати,
 Які живуть за розпорядком дня.
Важливим дуже кажуть люди,
Є режим дня,
Встигнете ви з ним усюди.

2. Оранжевий колір - це харчування

Вітаміни для дітей
Дуже необхідні.
Щоб були рум'яні щоки
Пийте всі моркв'яні соки.

Більше їсти вітамінів:
Овочів і фруктів.
Та не треба відмовлятись
І від молочних продуктів


-12-
Без винятку, друзі , овочі всі
Дуже корисні і дуже смачні
Ягоди і фрукти теж,
Бо вітамінів у них - без меж.

3.Дівчинка з жовтою стрічкою

Ми молодь - нації надія.
Одна на всіх у нас є мрія.
Щоб результату досягти
Шкідливим звичкам скажим – Ні!
Жовтий колір веселки горить,
Тож від шкідливого відмовимося вмить.

4. Дівчинка із зеленою стрічкою.

Для здоров'я корисні відпочинок на природі.

Зелений колір - відпочинок на природі.
Ура екскурсіям , туризму і походам!



Здоров'я - це ранок
Зі свіжим повітрям.
Це сонце, що гріє
Ласкаво й привітно.
Це хвилі Дніпра,
Що нам сили дають.
Бери це сміливо,
Мій друже і в путь.

  

-13-

5. Дівчина із синьою стрічкою.

Треба чистим буть і гарним.
Синій колір - це вода.
Мийтеся, вмивайтесь і обливайтесь.
Веселка всміхнеться вам молода.

6. Дівчина з голубою стрічкою.

Для здоров'я дуже корисні позитивні емоції.

Весело у світ дивіться
Сум від себе проженіть!
Встали рано - усміхніться.
З радістю весь день живіть.

7. Дівчина із фіолетовою стрічкою.

Зарядка й фізична культура - здоров'я,
Про це знає кожен і всі.
Кличе до спорту веселка,
Дає фіолетові промінці.
Кожен день по розпорядку
Маємо робить зарядку.
Для здоров'я вона плюс
Намотай собі на вус!

  

-14-

Діти, ось послухайте, яку ми підготували для вас казку
(про значення фізичної культури в житті дитини)

 Казка про маленького принца.
Жили собі король із королевою. Довго вони не мали дітей. Й ось одного щасливого дня Бог послав їм малюка. Дуже щасливі вони були, що народився в них син. тому вирішили влаштувати розкішний бал. На нього король із королевою запросили всіх своїх друзів та знайомих. Не згадали лише про злу фею. Образилася та і вирішила помститися королю. Вона зробила так, щоб принц завжди залишався маленьким.
Проходили роки, а принц не виростав. Захвилювалися король із королевою, запросили лікарів зі всього світу, але жоден із них не зміг нічим зарадити малюку.
Втратили батьки вже надію. Та про нещастя почула добра фея й вирішила допомогти. Вона виписала рецепт, у якому було вказано, що принц повинен щодня робити зарядку. Після того, як хлопчик почав займатися фізичними вправами, батьки помітили, що він зростає щогодини.
З того часу почали вони жити - поживати і добра наживати.
А згодом відгуляли весілля принца.

Діти, ми сьогодні багато говорили про здоров'я, про найцінніший дар - життя, а зараз пригадаємо найменших наших друзів, поговоримо як потрібно про них дбати, піклуватися, любити і лікувати - на прикладі книги О.М.Міщенка "Новые приключения Айболита" .

В цій казці для дітей  цікаво й дохідливо розповідається про світ тварин, про їх хвороби і лікування. Про тяжку, але цікаву працю лікаря ветеринара. Пропагуються екологічні ідеї єдності людини і природи. Автор закликає любити все живе на планеті Земля.
  

-15-
Маленьких діток лікують лікарі педіатри, але є лікар, який лікує тварин, він називається ветеринар. Це теж лікар, але лікар незвичайний. Його головне завдання – це огляд тварин, призначення їм лікування і необхідних щеплень. Людина цієї професії повинна бути дуже доброю і любити тварин, адже щоб тварина дозволила йому себе лікувати, вона повинна відчувати, що людина не хоче заподіяти їй зла.

«Новые приключения Айболита» - дуже цікава і повчальна книга. Вона написана на російській мові. В ній розповідається про різноманітних тварин, та про Доктора Айболіта, який лікував та допомагав тваринкам в різних життєвих ситуаціях. В книжечці знаходяться багато віршованих розповідей. От наприклад у казочці про «Айболита и Муравья». Айболіт допомагає мурашці, який потонув у річці. Стрибає за ним у воду, витягує його і робить штучне дихання. Після чого мурах оживає.
                И тогда пчела сказала:
                Никогда!
                Дети плавать не учитесь
                 Где глубокая вода!
                 Отдыхайте лишь на пляжах,
                 Где народ
                 Только там хороший  отдых
                 Без  несчастий и хлопот!
                 В книзі знаходяться 15 таких розповідей.
Обкладинка книги дуже кольорова і гарна, на ній зображені різноманітні тварини і сам доктор. В середині книги теж є ілюстрації, тут зображений різноманітний світ тварин.
А зараз ми діти познайомимося з усіма цими героями та їх лікарем розглянувши уривки з книги.
Ось наприклад «Айболит в зоопарке» ст. 19.
Багато добрих справ зробив Лікар Айболить.. Він любив тварин і вони його теж любили .
Ст.31.


-16-
Сорок дней Айболит был в пути,
Сорок, дней он спешил идти,
Ехать, плыть и даже лететь,
Чтоб к зверям изможденным успеть.

Ст. 39-40
Ст.44 - як звірі славлять Айболіта.
Ст.68 – як лікував, його дії.

Ст.75 – Нужно, нужно нам с природой
             Дружно жить,
             Нужно, нужно нам природой
             Дорожить.

Автор закликає людей, піклуватися про наших менших братів і берегти все живе на Планеті. Говорить про єдність людини і природи. Людина має жити в гармонії з природою.
Ст.108 Наша жизнь – подобна лугу,
            Делайте добро друг другу!
            И Планета расцветет,
            И спасенье обретет. Вот.

До слова запрошується автор книги О. М. Міщенко.
Діти задають запитання автору.
                   Звучить пісня про Айболита.
(З’яляється лікар Айболить)
Я відомий Айболить.
Люблю звірів я лічить.
До хворих часто поспішаю.
Скриньку я чарівну маю.
Потрібні ліки пропишу
Усім в біді допоможу.


-17-
Айболить
Сьогодні ми вели розмову
Як всім здоров'я зберегти:
І щоб життя було чудове,
Здоровим треба бути, щоб рости.
Здоров'ям, бачу, сяють ваші личка,
Тож дайте відповідь мені:
Що скажете шкідливим звичкам?
Шкідливим звичкам скажем Ні!


Бібліотекар: Отже, діти, лише від вас залежить чи будете ви піклуватися про своє здоров'я чи буде ваше майбутнє щасливим і безтурботнім. Діти бережіть своє здоров’я та дбайте про своє життя. Адже життя потрібно любити, цінувати і боронити від усього лихого.

Бібліотекар: Будьте всі здорові діти,
                     З усмішкою в світ ідіть
                      Хай вам щиро сонце світить,
                      Всі здоровими ростіть.

Пам’ятайте, діти, що рости здоровими і сильними вам допоможуть уроки фізкультури, ігри на свіжому повітрі, правильне харчування, а найбільше – здоровий спосіб життя.

Марина Чуприна, бібліотекар
районної бібліотеки для дітей ім. О. Донченка.
м. Лубни.


-18-



                          ВИДАТНИЙ  СМІХОТВОРЕЦЬ З  ЛУБЕН.



   ВЕДУЧА І:  Шановне товариство! Ми раді вітати вас у нашій гостинній залі, де ми сьогодні зібралися, щоб відзначити 100-річчя від дня народження  гумориста, письменника, драматурга, сценариста  нашого земляка  Віктора Григоровича  Безорудька.
     Звучить пісня у виконанні чоловічого квартету.
 ВЕДУЧА ІІ:  На лубенській літературній ниві  ім»я Віктора Григоровича Безорудька назавжди поруч з іменами Володимира Малика, Петра Лубенського, Петра Мостового , Надії Хоменко . Зараз ми з вами маємо унікальну можливість почути спогади про Віктора Григоровича з уст його добрих друзів корифеїв слова   Володимира Кириловича Малика, Петра Олександровича Лубенського   та  дружини  письменника Марії Йосипівни.
               Уривок з фільму.
 ВЕДУЧА І:   На зорі своєї літературної діяльності  в автобіографічній довідці  Віктор Безорудько писав:  «Як запевняє Олександр Іванович Ковінька, гумористи народжуються головним чином на Полтавщині. Він доводить, що цьому сприяють не тільки знамениті полтавські галушки, але й те, що перший наш гуморист Іван Котляревський зробив такий заповіт – гумористам народжуватися тут…»
  ВЕДУЧА ІІ:  І хоча народився майстер сміху в селі Хомутець Миргородського району 16 лютого 1913 року  та з юних літ жив і працював у нашому славному місті, де майже  три десятиліття був кореспондентом місцевої газети. Перший  редактор помітив його особливий дар  – підмічати усе смішне, і в гумористично- сатиричному розділі газети  «Штовхач» почали з'являтися великі та малі фейлетони за підписом Віктор Толстоєвський .
ВЕДУЧА І: Віктору Григоровичу пощастило, що протягом багатьох років в Лубнах жив відомий український письменник Олесь Донченко, саме він старанно слідкував за його літературним ростом і змужнілістю, допомагав та давав поради. 
ВЕДУЧА ІІ: Але шпальти районної газети дуже скоро стали затісні для таланту автора. Рецензію на першу книгу Віктора Безорудька «Онопрій Мінімум» написав  Остап Вишня: « У кожному з зібраних оповідань читач знайде щось оригінальне, своє безорудьківське. Віктор Безорудько знає життя, знає село, уміє бачити і вміє написати про бачене. Цікаві оповідання. Хороша буде книжка»
ВЕДУЧА І: З такого вагомої та значущої    настанови і  розпочався довгий та плідний шлях Віктора Безорудька у велику літературу.
ВЕДУЧА ІІ:  Для того, щоб ще раз звернутися до творчості письменника, згадати про його особистість сьогодні до нас завітали  дуже цікаві  гості , це ті,хто особисто знав   Віктора Григоровича, а ще у нас на зустрічі сьогодні  присутній син Віктора Григоровича  – Валерій Вікторович Безорудько , який завітав до нас із Кременчука .
  Розповідь сина письменника.
Пісні у виконанні чоловічого квартету.
 ВЕДУЧА І:   У щоденникових  записах  Володимира Кириловича Малика написано: «Добра і від природи розумна людина і хоча не одержав у свій час систематичної освіти, але це не заважає йому добре знати людські характери і взаємовідносини, історію радянського суспільства, особливо село, рідну мову, якою володіє добре, звичаї, тобто все те, що потрібно письменникові… Стиль його своєрідний , безорудьковський …Він займає почесне місце в українській сатирично - гумористичній літературі» . Сьогодні на наш захід завітав син письменника Володимира Малика Олександр Володимирович Сиченко . Запрошуємо Вас до слова.
Виступ О.В. Сиченка
ВЕДУЧА І: А зараз  у виконанні студентки Гадяцького училищі культури  Тетяни  Гречки ви почуєте твір  Віктора Безорудька «Оповідання, що не вдалося».
Виступ Гречки Т.
ВЕДУЧА ІІ:  Віктор  Григорович  був активним громадським діячем, не залишався осторонь культурного життя Лубен, допомагав початкуючим літераторам. Запрошую до слова людину, яка перейняла у Віктора Григоровича  гумористичну естафету  на Лубенщині  Анатолія Устименка
Виступ А. Устименка.
ВЕДУЧА І:Творчий доробок Віктора Григоровича значний, це гумористичні  збірки  «Феномен», «Гуморески», повісті «Ти любиш мене, Яшо?, «Покажіть Тимошеві Венеру», «Рятуйся хто може», сатирично-гумористичний роман «Нейтрино залишається в серці» , пригодницький «Привид Чорного острова» та звичайно безсмертні «Мушкетери з Сухих Млинців» . Його твори були надзвичайно популярні у радянських читачів , вони були перекладені багатьма мовами, бо головне вони сповнені остапівською усішкою і любов»ю до простих людей. Він дуже багато працював, та незважаючи на це брав активну участь у роботі літературного об»єднання, був його відповідальним секретарем , плекав молоді літературні таланти Лубенщини. Я запрошую до слова голову літературного об»єднання ім.. Донченка Олександра Михайловича Міщенка.
Виступ О. Міщенка
ВЕДУЧА ІІ: Літературна праця письменника була гідно поцінована , він був нагороджений медаллю «За доблесну працю», грамотою Президії Верховної Ради України та іншими відзнаками.
ВЕДУЧА І: Серце Віктора Григоровича зупинилося після важкої хвороби 10 липня 1985 року. Але письменник живий доки читачі читають його твори . І хоча минуло вже багато часу , але герої сатиричних творів Віктора Григоровича продовжують жити в нашому суспільстві, а отже потребують лікування  безорудьковским сміхом.
Я хочу надати слово начальнику відділу культури Лубенської районної державної адміністрації Людмилі Василівні  Пазенко
   


                                  

В. Стус.  Дорога долі – дорога болю

       Сценарій до 75 –ої річниці з дня народження Василя Стуса. 
       Звучить пісня у виконанні М. Бурмаки  «Верни до мене, пам'яте  моя»
     Громадянину-патріоту, українському інтелігентові, поету, літературознавцю, критику, філософу, співтворцю сучасного українського відродження, політв’язню, який волів умерти, аніж зганьбити свою честь, гідність, совість на догоду режимові,  другу-товаришеві, сину, чоловікові, батькові,  Героєві України Василеві Стусу  з нагоди 75-річчя від дня народження присвячується!
     Документальний фільм «Хресна дорога Василя Стуса»
     ВЕДУЧА  І : Василь Стус – легендарна постать, якій вдалося реалізувати свій талант за обставин, де інші “гаснуть”, посилаючись на умови.
ВЕДУЧА ІІ: Великий Поет, який піднявся над  часом. Це була людина найбільших чеснот, життєвим кредом, якої було “Караюсь, мучусь, але не каюсь”. Людина, яка остерігалась тихо говорити Правду.
     ВЕДУЧА І : Василь Стус – людина рідкісної моральної обдарованості,голос сумління у світі розхитаних і розмитих понять честі,правди, порядності. Він зберіг свій стиль до кінця. І це було основою його трагедії. Він ніс даровану йому іскру Божу з гідністю і лицарською відвагою, не згинаючись і не обминаючи перешкоди . На такій дорозі поети гинуть.
     ВЕДУЧА ІІ:  Життя Василя Стуса Творчість Василя Стуса можна поділити на три періоди. Дотюремний. Тюремний. Прощальний.
ВЕДУЧА І :Яким  був перший період? Жодна біографія не може відтворити напівжиття в умовах великої зони брежнєвського режиму, де поетів робили кочегарами, а кочегарів призначали керувати культурою і літературою, де ідеалістів посилали у виправні табори – під пильний нагляд злочинців.
     ВЕДУЧА ІІ: У до тюремний період Стуса не публікували (коли не рахувати кількох випадкових журнальних публікацій), не знали. А коли в Брюсселі 1970 року вийшла його книжка віршів «Зимові дерева», то її під час обшуку вилучили, а потім вона лежала на столі перед суддями, як речовий доказ злочину. До  неї додали ще рукописну книгу віршів «Веселий цвинтар» та блискучий есе про змарнований талант Павла Тичини . І, звичайно, додали заяви протесту проти репресивної політики партії.
     ВЕДУЧА І :. Вся творчість Василя Стуса до тюремного періоду була вивченням і осмисленням творчості Гете, Рільке, Пастернака.  Переклади елегій Рільке – це було улюблене  його заняття.
              Спадає листя, падає з-за хмар,
               немов з небесного рясного саду.
               Воно спадає, сповнене досади.
               І з темряви, з ночей, із зорепаду
               розприскує земля останній жар.
               І нам опасти вже своя черга.
               На себе глянь — ти губишся  в ваганні.
               Та є Господь, що на дбайливій длані
               все впале милосердно зберіга.

     ВЕДУЧА ІІ : Символіка поезії, світ поезії, світ естетики і філософії – був його світом.  Він  - один з найбільших українських поетів ХХ століття. В новітній українській поезії його ім'я на чільному місці. І не тільки тому, що світлий образ цієї людини – поета трагічної долі – став символом незламності духу людської і національної гідності. Найголовніше те, що це самобутній поет – на рівні сучасного поетичного мислення, схильний до філософського заглиблення й самовираження. Сьогодні, майже певно можна сказати, що тільки передчасна смерть поета у брежнєвських політичних душогубках не ввела Василя Стуса у лаврові колони лауреатів Нобелівських нагород у галузі літератури як першого українця.
     Я хочу надати слово заступниці голови літературного об»єднання ім.. Донченка Ніні Олександрівні Шерстюк.
     ВЕДУЧА ІІ :На початку 1971 року Стусові мало виповнитися 33. Тож не випадково саме тієї пори у нього народжується вірш “На Лисій горі догоряє багаття нічне...”, часто потім цитований багатьма дослідниками життя і творчості поета. І коли згодом комендант засланницького гуртожитку в с. Матросове Алла Баннікова, знайомлячись із Василем, попросила його прочитати їй якийсь із своїх віршів, Стус вибрав саме цей.
     Пісня «На Лисій горі…»
     ВЕДУЧА І : 2 січня 1972 року Василя Стуса заарештовано. Арешт – це завжди удар, але отерплому тілу удар не болить. У камері відчуваєш свободу від суєти половинчастого життя і стаєш обличчям до неба. У маленьких камерах, що в бік Святої Софії, крізь грати на маленькому віконці під стелею було видно клаптик неба і вранішню зорю. Це було найрадіснішим моментом сірих світанків. У судовому вироку відзначено, його провина  - написання і зберігання віршів, що їх суд вважав наклепницькими, антирадянськими,. Його засудили на п’ять років примусових робіт і три роки заслання, яке він відбував у Мордовії й на Колимі.
     Вірш Василя Стуса  читає учениця 10 школи Тетяна  Кізім
     ВЕДУЧА І : Василь Стус не належав до людей,легких в спілкуванні. Небалакучий , але напружений не лише в слові,а й у мовчанні, він не навдавався ані  до беззмістовних розваг, ані до патріотичної риторики. У  у кожну справу вносив серйозність… Навіть зовнішністю своєю справляв , особливо на нових знайомих, враження незвичайності, обраності. У своєму слові до сучасника Василь Стус висловив таку думку: «Поет повинен бути людиною. Такою, що, повна любові, долає природне почуття зненависті, звільнюється од неї, як од скверни. Поет – це людина. Насамперед, а людина – це насамперед добродій. Якби було краще жити, я б віршів не писав, а – робив би коло землі…».
     ВЕДУЧА ІІ :  Життєвий шлях Василя Стуса пройшов і через наше місто. Як він потрапив  в Лубни, розповість голова літературного об’єднання ім.Донченка  Олександр Михайлович Міщенко.
     Вірш у виконанні   В. Стуса
     ВЕДУЧА ІІ:  Лише півтора роки довелося йому пожити  на волі між двома арештами . Останній період творчості – це сфера роздумів. Не маємо майже нічого з тих смертельних п’яти років, коли йому було заборонено писати вірші в листах. Знаємо, що багато й легко писалося в безсонні камерні ночі,уявляємо, як уранці відкривалася кормушка, і сонний прапорщик нудно кидав слова: «Ану, осужденный Стус, давайте свою писанину». Василь дивився відсутнім поглядом, наче нічого не чув, тоді клацали залізні замки й два прапорщики з черговим офіцером обшукували порожню камеру, обмацували все до нитки і забирали всі списані клаптики паперу.
     ВЕДУЧА І:Великий вчений  і правозахистник Андрій Дмитрович Сахаров у 1980 році написав листа до учасників Мадрідської наради для перевірки Хельсінкських угод :  «…Життя людини ламається ядо краю, як відплата за елементарну порядність і не конформізм, за вірність всвоїм переконанням, своєму «Я». Вирок Стусові – сором радянської репресивної системи. Стус – поет. Невже країна, в якій уже загинули або зазнали реперсій і переслідувань численні її поети, потребує нової жертви, нового сорому» . Але його голос не був почутий.
      ВЕДУЧА ІІ:  Сотні перекладів Василя Стуса – з Ґете, Рільке, Лорки –загинули безслідно. Усі його останні творчі спалахи – може наймогутніші, канули в чорну діру. Маємо тільки свідчення, яке проскочило в листі до дружини в грудні 1983 року: «Закінчую свою збірку “ПТАХ ДУШІ” – відчайдушно прозову,майже без пафосу, неримовану, прозових інтонацій, сумно спокійну…Стоїчну – такий її музичний ключ».У світі Стусової поезії – цілковита відчуженість від сьогоденности і водночас – туга до життя, до дії в сьогоднішньому дні.
     ВЕДУЧА І :  Церква  святої  Ірини
 криком  кричить  із  імли.
 Мабуть,  тобі  вже,  мій  сину,
 зашпори  в  душу  зайшли.
 Скільки  набилося  туги!
 Чим  я  її  розведу?
 Жінку  лишив  -  на  наругу,
 маму  лишив  -  на  біду.
 Рідна  сестра,  як  зигзиця,
 б'ється  об  мури  грудьми.
 Глипає  оком  в'язниця,
 наче  сова  із  пітьми.
 Київ  за  ґратами,  Київ
 весь  у  квадраті  вікна.
 Похід  почався  Батиїв
 а  чи  орда  навісна?
 Мороком  горло  огорне  -
 ані  тобі  продихнуть.
 Здрастуй,  бідо  моя  чорна,
 здрастуй,  страсна  моя  путь.
     ВЕДУЧА  ІІ: Його табірні та тюремні вірші , дають світові картини психологічного стану в’язня, психологічної суті самого ув’язнення як катування. Коли говорять про мужність і самопожертву, не завжди уявляють, що за цим стоїть. Відомий німецький філософ Кант колись зауважив, що люди , чиє життя дороге, мало цінують своє життя.. Ця істина стає очевидною в умовах неволі. Вязні сумління  часто оголошують владі тривале голодування. Це означало, саме демонстрацію готовності померти не зігнутим, у протесті проти беззаконня влади. Вони воліли смерть, аніж життя не гідне людини. саме після оголошення голодування в ніч з 3 на 4 вересня 1985 року Василь Стус помер у холодному карцері 36-ої зони на Уралі .Про лагерну смерть Стуса почув увесь світ. На адресу Кремля посипалися протести від державних діячів Заходу та правозахисних організацій. Від того часу імя Василя Стуса зазвучало в світі як символ української Голгофи.
     ВЕДУЧА І : В українській літературі є традиція оплачувати слово життям.По-своєму в поета-філософа Сковороди, який жив так, як писав. По-своєму в поета духовного неприйняття світу –Шевченка. По-своєму у вічного в’язня-поета Грабовського.Те саме в Лесі Українки. Усі творили без офіційного визнання,без преси. Поети у нас, як правило, або репресовані, як Плужник, або змарнований, як Тичина. Після Симоненка й Довженка, після Драй–Хмари і Вишні, після тисячі патріотів – потоптаних, понівечених, знищених тоталітарною системою, Стус не зміг жити інакше він вийшов на боротьбу  свідомо, беззастережно, з відкритим забралом. Поряд із ним було багато сподвижників, але не кожен із них пройшов свій трудний шлях від початку й до кінця так, як зробив це Стус.
     ВЕДУЧА ІІ.Загиблий Василь Стус зробив більше за багатьох інших,кому поталанило вернутися. Він справді «у смерті повернувся до життя».Відродження нації починається з гідності, з усвідомлення свого Я, з пам’яті про людей, які своєю громадською позицією відстоювали і відстоюють перед  суспільством свої переконання та ідеї.
Звучить пісня «Ярій душе» С. Мороз.

                                                      
Рекомендаційний список бібліотечних WEB – сайтів, блогів, ресурсів.
Шановні колеги, пропонуємо звернути Вашу увагу на сайти, блоги, створені в бібліотеках або присвячені бібліотечній проблематиці.
Деякі з них ведуться для читачів, деякі – для бібліотекарів Будемо раді, якщо ви знайдете цікаву інформацію, зможете налагодити зв’язок з колегами, обмінятися цінним бібліотечним досвідом, ознайомитися з цікавими розробками книжкових виставок та масових заходів бібліотек.
Давайте вчитися разом як краще використовувати наш бібліотечний потенціал в роботі з громадою!

//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//
https://www.youtube.com/watch?v=-CLnRR8sKB4 - Євген Іванович Наумов

Електронні адреси  Лубенських організацій
1.       http://lubnyrada.com.ua/ - офіційний сайт Лубенської міської ради
2.       http://www.adm-pl.gov.ua/old/lubny/ - Лубенська районна державна адміністрпація
3.       http://lubny.just.gov.ua/ - Лубенське міськрайонне управління юстиції


 //--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//

Національні бібліотеки України та бібліотеки загальнодержавного значення
1.  http://profy.nplu.org/ -  розділ ''Бібліотечному фахівцю'' на сайті Національної Парламентської Бібліотеки України
      2.  http://www.4uth.gov.ua/ - Державна бібліотека України для юнацтва 
      3.  http://www.chl.kiev.ua/ - Національна бібліотека України для дітей
      4. http://librportal.org.ua/ - Незалежний Бібліотечний Інформаційний Портал

 //--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//
Обласні та регіональні універсальні наукові бібліотеки
1.             http://library.pl.ua/ -  Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І.ПКотляревського
2.             http://libgonchar.org/-  Полтавська обласна бібліотека для юнацтва імені Олеся Гончара.
3.             http://www.library.vn.ua -Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім.К.А. Тімірязєва.
4.            http://ounb.lutsk.ua - Волинська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олени Пчілки.
5.            http://www.libr.dp.ua - Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека.
6.            http://www.library.donetsk.ua -Донецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. Н. К. Крупської.
7.            http://www.lib.zt.ua/ -Житомирська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ольжича.
8.            http://www.biblioteka.uz.ua - Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека.
9.            http://www.zounb.zp.ua - Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека ім. О.М.Горького.
10.       http://www.lib.if.ua - Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім.І.Франка. 
11.       http://www.library.kr.ua - Кіровоградська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І.Чижевського.
12.       http://www.franko.crimea.ua - Кримська республіканська універсальна наукова бібліотека ім. І.Франка.
13.       http://www.library.lg.ua - Луганська обласна універсальна наукова бiбліотека ім. О. М. Горького.
14.       http://www.reglibrary.mk.ua - Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека ім. О.Гмирьова. 
15.        http://www.biblio.od.ua/ - Одеська обласна універсальна наукова бібліотека ім. М. Грушевського.
16.        http://libr.rv.ua - Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека.
17.        http://sumylib.iatp.org.ua - Сумська обласна універсальна бібліотека.
18.        http://www.library.te.ua - Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека.
19.        http://www.library.kharkov.ua - Харківська обласна універсальна наукова бібліотека.
20.         http://www.lib.kherson.ua - Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. Гончара.
21.         http://www.ounb.km.ua - Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. М.Островського.
22.                http://library.ck.ua - Черкаська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Т.Г.Шевченка.
23.                 http://hosted.sacura.net/library - Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека ім. М.Івасюка.
24.                   http://libkor.cg.ukrtel.net - Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В.Г.Короленка

//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//

Обласні бібліотеки для юнацтва
1. http://voub.at.ua -Волинська обласна бібліотека для юнацтва
2. http://lib.kr.ua Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. О.М. Бойченка
3. http://lyl.lg.ua Луганська обласна бібліотека для юнацтва
4. http://www.unbib.mk.ua - Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва
5.  http://lib.tm.odessa.ua Одеська обласна бібліотека для юнацтва ім. В.В.Маяковського
6. http://www.molody.ukrwest.net - Рівненська обласна бібліотека для юнацтва
7. http://www.yl.edu.te.ua Тернопільська обласна бібліотека для молоді
8. http://oub.iatp.org.ua Хмельницька обласна бібліотека для юнацтва 

//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//
Обласні бібліотеки для дітей
1.     http://biblio7.narod.ru Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей
2.     http://childlibr.org.ua/ Житомирська обласна бібліотека для дітей
3.     http://www.zodub.uz.ua Житомирської обласної ради -  Закарпатська обласна бібліотека для дітей та юнацтва
4.     http://www.librarychl.kr.ua Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. А. П. Гайдара
5.     http://lodb.org.ua Львівська обласна бібліотека для дітей
6.     http://chbibl.iatp.org.ua/new/ Тернопільська обласна бібліотека для дітей
7.     http://www.library.kherson.ua Херсонська обласна бібліотека для дітей
8.     http://chodb-ck.iatp.org.ua Черкаська обласна бібліотека для дітей
9.     http://ostrovskogo.ok.net.ua Чернігівська обласна бібліотека для дітей 

//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//
Публічні бібліотеки міст та районів
Полтавська область
    1.  http://lubnilib.blogspot.com/ - Лубенська центральна районна бібліотека ім.  Володлимира Малика
    2.  http://library-public.narod.ru - Центральна публічна бібліотека м. Комсомольська
    3.  http://dik-library.narod.ru - Центральна бібліотека ЦБС Диканського району
Вінницька область
    4.  http://mybiblio.com.ua - Центральна бібліотека ЦБС міста Вінниця
    5.  http://my-litin.narod.ru/biblioteka.html Центральна бібліотека ЦБС Літинського району
    6.  http://tulchlb.vn.ua - Центральна бібліотека ЦБС Тульчинського району
Волинська область
    7.  http://bibl-kiv.org.ua Центральна бібліотека ЦБС Ківерцівського району
    8.  http://www.kovelbook.com.ua Центральна бібліотека ЦБС Ковельського району  
    9.  http://www.librcs.lutsk.ua - Центральна бібліотека ЦБС міста Луцька
Дніпропетровська область
    1. http://www.library.dp.ua Дніпропетровська центральна міська бібліотека
    2.  http://www.childlib.dp.ua – Центральна бібліотека ЦБС для дітей м. Дніпропетровська
Донецька область
    1.  http://konstlib.net Центральна міська бібліотека ім. М.Горького м. Костянтинівка
    2.  http://www.lib-krm.org - Центральна бібліотека ім. М. Горького ЦБС м. Краматорська
    1.  http://hc.dn.ukrtelecom.ua/~biblio - Центральна бібліотека ЦБС м. Харцизька  
 Закарпатська область
    2.   http://www.library.mk.uz.ua Центральна бібліотека ЦБС Виноградівського району
Івано-Франківська область
     1.  http://www.dcrb.net Центральна бібліотека ЦБС Долинського району
     2.  http://www.rolib.if.ua Центральна бібліотека ЦБС Рогатинського району
Київська область
     1.  http://www.biblioteka.com.ua Центральна бібліотека ЦБС для дорослих м. Біла Церква
Луганська область
     1.  http://www.biblru.narod.ru Центральна бібліотека ЦБС міста Рубіжне
Львівська область
     1.  http://library.sokal.lviv.ua - Центральна бібліотека ім. В. Бобинського ЦБС Сокальського району
Миколаївська область
     1.  http://www.niklib.com - Центральна бібліотека ім. М.Л.Кропивницького ЦБС для дорослих м. Миколаєва
Рівненська область
     1.  http://lib.ukrsd.com.ua - Здолбунівська централізована система публічно-шкільних бібліотек
     2.  http://www.kuzneclib.yard.ru - Кузнецовська міська бібліотека для дорослих
     3.  http://rad.rv.ua - Радивилівська централізована система публічно-шкільних бібліотек
     4.  http://www.lviv.uar.net/~libr Острозька централізована система публічно-шкільних бібліотек
     5.  http://lib.sowa.com.ua Сарненська централізована система публічно-шкільних бібліотек
     6.  http://libr.rv.ua Рівненська централізована система публічно-шкільних бібліотек
Сумська область
     1.  http://library.sumy.ua - Центральна бібліотека ЦБС м. Суми
     2.   http://www.okhtyrkalib.iatp.org.ua Центральна бібліотека ЦБС Охтирського району
Тернопільська область
     1.   http://www.lib-buchach.iatp.org.ua - Центральна бібліотека ЦБС Бучацького району
     2.   http://zal-library.narod.ru - Центральна бібліотека ЦБС Заліщицького району
Херсонська область
     1.  http://www.cls.ks.ua Центральна міська бібліотека ім. Лесі Українки м. Херсона
     2.   http://www.kalanchakcls.iatp.org.ua - Центральна бібліотека ЦБС Каланчацького району
Крим
     3.  http://www.orlovka.crimea.ua Кримська республіканська бібліотека для дітей ім. В.Н. Орлова
м. Севастополь
     1.  http://www.friendlib.iuf.net - Бібліотека Дружби народів філіал № 14 для дітей м. Севастополя
     2.  http://www.sevtolib.iuf.net Центральна міська бібліотека ім. Л.Толстого м. Севастополя
     3.  http://www.childlib.iuf.net Центральна бібліотека для дітей ім. А.Гайдара м. Севастополя
м. Київ
     1.  http://www.goloseevolib.iatp.org.ua - Центральна бібліотека ім. М.О.Некрасова ЦБС Голосіївського району м. Києва
     2.  http://lucl.lucl.kiev.ua - Публічна бібліотека ім. Лесі Українки м. Київ
     3.  http://www.msmb.org.ua Міська спеціалізована молодіжна бібліотека „Молода гвардія”  
//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//
Бібліотеки різного відомчого підпорядкування
    1.  http://lib.rada.gov.ua Бібліотека Верховної Ради України
    2.  http://www.dibu.kiev.ua Київська Державна історична бібліотека України
    3.  http://www.lsl.lviv.ua - Львівська наукова бібліотека ім. В. Стефаника
    4.  http://www.library.mk.ua - Миколаївська науково-педагогічна бібліотека
    5.  http://www.archives.gov.ua/Archives/index.php - Науково-довідкова бібліотека Центральних державних архівів України -  Науково-технічна бібліотека
    6.  www.mao.kiev.ua/library.html Головної астрономічної обсерваторії НАН України
    7.  http://www.artlib.iatp.org.ua Харківська міська спеціалізована музично-театральна бібліотека ім. К.С.Станіславського
    8.  http://khersonml.ukrbiz.net Херсонська обласна наукова медична бібліотека

//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//--//
Бібліотеки навчальних закладів
Донецьк
1.  http://donntu.edu.ua/library_web - Науково-технічна бібліотека Донецького національного технічного університету 
     2.  http://library.dongu.donetsk.ua Наукова бібліотека Донецького національного університету 
Запоріжжя
     3.  http://library.zgia.zp.ua Бібліотека Запорізької державної інженерної академії
     4.  http://www.zntu.edu.ua/base/Lib/index.html Бібліотека Запорізького національного технічного університету
     5.  http://library.zsu.zp.ua Наукова бібліотека Запорізького державного університету
Київ
     1.   http://www.iapm.edu.ua/biz Міжнародний бібліотечно-інформаційний центр Міжрегіональної Академії управління персоналом 
     2.  http://library.ntu.edu.ua - Науково-технічна бібліотека Національного транспортного університету
     3.  http://www.nam.kiev.ua - Бібліотека Національної академії управління
     4.  http://www.kneu.kiev.ua/U/SERV/BIBL Бібліотека Київського національного економічного університету
     5.  http://www.kristti.com.ua - Бібліотека Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів 
     6.  http://www.kul.kiev.ua/main-bibl.html - Бібліотека Київського університету права
     7.  http://www.academy.kiev.ua Бібліотека Української академії державного управління при Президентові України
     8.  http://www.library.univ.kiev.ua Наукова бібліотека ім. М.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка
     9.  http://lib.nau.edu.ua - Науково-технічна бібліотека національного авіаційного університету
    10. http://library.nuft.kiev.ua - Науково-технічна бібліотека національного університету харчових технологій 
    11. http://www.library.ntu-kpi.kiev.ua - Науково-технічна бібліотека ім. Г.І.Денисенка Національного технічного університету „Київський політехнічний інститут”
    12. http://www.academy.kiev.ua/lib_about.html Національна академія державного управління при Президентові України
Крим
     1.  http://www.abris.crimea.ua Наукова бібліотека Таврійського національного університету ім. В.І.Вернадського
Миколаївщина
     1.  http://www.usmtu.edu.ua/divisions/library Бібліотека національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова
Луганщина
     1.  http://lib.luguniv.edu.ua Бібліотека Луганського університету імені Тараса Шевченка
     2.  http://www.library.snu.edu.ua - Наукова бібліотека східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля
Львів
     1.  http://www.franko.lviv.ua/library Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка
     2.  http://library.ucu.edu.ua Бібліотека Українського Католицького університету
Одеса
     1.  http://www.osmu.odessa.ua - Бібліотека Одеського національного морського університету
     2.  http://libonu.od.ua Наукова бібліотека Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова
Полтавщина
     1.  http://www.lubny.poltava.ua Бібліотека Полтавського університету споживчої кооперації України 
Суми
     1.  http://library.sumdu.edu.ua - Бібліотека Сумського державного університету
     2.  http://lib.academy.sumy.ua Бібліотека Української академії банківської справи
Тернопіль
     1.  http://www.tnpu.edu.ua/php/library Бібліотека Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка
Харків
     1.  http://www.ukrfa.kharkov.ua/www/page.php?s_lang=ukr_&cat_id=36 Бібліотека національного фармацевтичного університету
     2.  http://zoovet.kharkov.ua/ukr/ilc/libr/index.html - Бібліотека Харківської державної зооветеринарної академії
     3.  http://www.ilt.kharkov.ua/bvi/structure/library_r/libr.html - Наукова бібліотека фізико-технічного інституту низьких температур НАН України
     4.  http://vet.kharkov.ua - Науковий інформаційно-бібліотечний центр з ветеринарної медицини Інституту експериментальної і клінічної ветеринарної медицини
     5.  http://www.kpi.kharkov.ua/library - Науково-технічна бібліотека Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”
     6.  http://www.khadi.kharkov.ua/Library - Науково-технічна бібліотека Харківського національного автомобільно-дорожнього університету
     7.  http://www.univer.kharkov.ua/main/library/ukr/index.htm - Центральна наукова бібліотека Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна
Хмельницький

     8.  http://library.tup.km.ua - Бібліотека Хмельницького державного університету

Немає коментарів:

Дописати коментар