вівторок, 16 червня 2020 р.

 На Полтавщині реалізують проект протидії інфодемії 

    До реалізації проєкту планують долучити працівників публічних бібліотек Лубенщини, а також запланували роботу у місті Бориспіль, щоб в результаті здійснити обмін кращими практиками протидії поширенню фейків та неправдивої інформації про коронавірус. Про перші кроки ініціативи йшлося під час стартової зустрічі  учасників 15 червня 2020 року, що відбулась у приміщенні Лубенської центральної районної бібліотеки ім. Володимира Малика. Захід зібрав бібліотекарів та медіа волонтерів, а організаторами виступила Полтавська обласна молодіжна громадська організація «Твій Світ». 
     «Під час інфодемії публічні бібліотеки можуть виконувати роль осередків по викриттю фейків, протистоянню дезінформації , а їх працівники стати фактчекерами, які будуть аналізувати, розбирати, спростовувати недостовірну та поширювати наукову інформацію серед користувачів», - переконаний експерт проекту Олександр Чепур. 

    З початком пандемії COVID19 ВООЗ заявила, що бореться не лише з вірусом, а й з фейками навколо нього - інфодемією (гра слів infodemic = information + pandemic). В умовах пандемії неправдива інформація – це питання життя чи смерті. Коронавірус - це перша пандемія в історії людства, де є соціальні медіа - місце, де кожен може поширювати будь-яку інформацію. І дезінформація поширюється швидше, ніж сам вірус. Про це говорить і соціологія. На початку квітня 2020 року Інститут Ройтерс при Оксфордському університеті опублікував дослідження щодо типів, джерел та тверджень стосовно COVID-19. Цікаво, що 59% матеріалів включали правдиву інформацію, але вона була перекручена, перероблена чи змінена в інший спосіб, 38% були повністю сфабриковані.
      Фахівці організації спільно з медіа - тренерами та експертами створили міні - посібник для публічних бібліотек  «Форум - театр для інформаційної безпеки під час епідемій інфекційних захворювань», який будуть поширювати серед бібліотекарів. Тож, під час заходу учасники не тільки  ознайомились із поняттям інфодемії, а і розглянули методику форум - театру, яку збираються використовувати, що б знизити рівень соціальної напруги, що виникає у наслідок пандемії.  
     У соціальній мережі «Фейсбук» директорка Лубенської центральної районної бібліотеки ім. Володимира Малика Валентина Сьомак коментує про важливість такої роботи серед бібліотекарів: «Працівникам бібліотек, які постійно працюють з користувачами і потребують відповідей на безліч питань необхідно самим добре відрізняти справжню інформацію від фейкової. Тому включилися без роздумів у проєкт». 
     Актуальною вважають тему протидії фейкам та неправдивій інформації про COVID19 і представники громадськості з Черкащини. Відділення ВБО "Турбота про літніх в Україні" в м. Черкаси замовили методичні матеріали для своєї роботи. Керівниця відділення Тетяна Бугеря говорить, що відділення мало досвід використання даної методики. Волонтери через форум-театр висвітлювали громадськості тему кривди літніх людей. Методика може використовуватись для вирішення різних соціальних проблем, серед яких «інформаційна епідемія», яку спричинив «COVID-19».
      На завершення заходу бібліотекарі нагадали флешмобом «Тримай дистанію» про те, як важливо дотримуватись запобіжних заходів не тільки в інформаційному полі, а і у повсякденному житті,  та і сам захід провели із дотриманням усіх санітарних норм і правил карантинних обмежень. 
     Проєкт «Форум – театр на протидію інфодемії: інноваційний засіб у роботі публічних бібліотек малих міст Полтавської і Київської областей» реалізовується завдяки проєкту  USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Немає коментарів:

Дописати коментар