середа, 15 липня 2020 р.

16 ЛИПНЯ – ДЕНЬ ПРИЙНЯТТЯ ДЕКЛАРАЦІЇ ПРО ДЕРЖАВНИЙ СУВЕРЕНІТЕТ УКРАЇНИ

     30 років тому український народ консолідувався навколо ідеї державності та довів, що прагне творити власну долю на власній землі. Цей день фактично дав поштовх до нової сторінки історії України, окреслив місце незалежної держави на карті світу. 
         16 липня 1990 Верховна Рада УРСР ухвалила державно-правовий акт, що має велике історичне значення.  357-а голосами "за" при чотирьох "проти" була ухвалена Декларація про державний суверенітет УРСР.
       У преамбулі цього документа проголошувалося “верховенство, самостійність, повнота і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах”. Територія України в наявних кордонах проголошувалася недоторканою. Підкреслювалося також виключне право українського народу на володіння, користування і розпорядження національним багатством України. Верховна Рада проголосила право країни на власні збройні сили, внутрішні війська, органи державної безпеки. Україна брала зобов’язання не поширювати, не виготовляти й не нарощувати ядерну зброю. Майбутня зовнішня політика України, визначена Декларацією, вбачалася як нейтральна, першочерговим її завданням визначалося забезпечення національних інтересів України. По суті, Декларація створила основу для республіканської законотворчості, незалежності від союзного законодавства.

      Проте прийнятий документ не одержав статусу конституційного акту. Україна залишалася у складі СРСР, тому міжнародні організації та країни світу не визнали її державну незалежність. Причиною цього стало відсутність у Верховної Ради УРСР повноважень на ухвалення рішення про вихід республіки зі складу Радянського Союзу, тобто на проголошення незалежності Української РСР.
          Відповідно до вимог Конституції СРСР і Української РСР, тільки народ    Української РСР, як володар всієї повноти влади в республіці, мав право приймати таке рішення на референдумі. Діючі норми міжнародного права також зобов’язували Верховну Раду Української РСР провести республіканський референдум. Утім, Декларація про державний суверенітет України стала основою для “Акта проголошення незалежності України”, ухваленого Верховною Радою 24 серпня 1991 року. Тоді фактично вдруге Україна була проголошена незалежною демократичною державою й остаточно виведена зі складу СРСР.
         Незалежність країни була підтримана на всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Цікаво, що вперше День незалежності Україна відсвяткувала саме 16 липня 1991 року.
        До цієї дати у читальній залі центральної районної бібліотеки імені Володимира Малика діє викладка літератури «16 липня – День прийняття декларації про державний суверенітет України».Немає коментарів:

Дописати коментар