понеділок, 30 липня 2018 р.

Увага – нова книга

      Порода : антологія українських письменників Донбасу / упоряд. В. Білявський,  М.  Григоров;  передм. І. Дзюби; [худож. П.Антипа; ред. кол. А.Курков, В.Рафаєнко, С.Жадан] .-  К. :  Легенда,  2017.  -  384 с. 
     До антології увійшли твори українських письменників кінця XX — початку XXI ст., жит¬тя і творчість яких тісно пов'язані з Донбасом. Це автори родом з Донеччини й Луганщини; письменники, що тривалий час жили на Донбасі й віддали йому данину в своїй творчості або своєю творчістю в донецькій землі закорінені; нинішні донеччани, біль¬шість із яких трагічного 2014-го змушена була переселитися до Києва, Харкова, Львова, Івано-Франківська та інших міст України, й лише кілька їх зосталося в Донецьку.
     Академік Іван Дзюба в передмові визначає, що метою цієї антології не в останню чергу є прагнення «кинути виклик уявленню про Донеччину (принаймні літературну) як запо¬відник совєтщини та "совковості": показати альтернативу, змістову й естетичну, підкрес-лити її».
     Тексти подано в авторській редакції.

Лист

Голови Правління ГО «Українська народна рада Донеччини та Луганщини» Станіслава Федорчука
Шановні друзі! Колеги!
       Ви тримаєте в руках примірник Антології українських письменників Донбасу «Порода», який з'явився на світ напередодні минулого Форуму видавців у Львові. Це безкоштовний дарунок Вашому закладу, який сподіваємося, буде в пригоді Вам та Вашим читачам. Ця книга та її друк став можливим завдяки праці багатьох людей, насамперед письменника та перекладача Веніаміна Білявського, а також поета Микити Григорова, які уклали цю Антологію.
    Одразу дві громадських організації, а саме «Українська народна рада Донеччини та Луганщини», у партнерстві з Благодійним фондом Сергія Жадана, вирішили, що вони мають зробити все можливе аби ця книга вийшла у світ друком.
         Міжнародний благодійний фонд «Відродження» здійснив фінансування частини бюджету проекту і завдяки цьому ми можемо сьогодні передати Вам примірник цієї книги. Також, чимало українців долучилося до видання цієї книги, переказавши власні кошти.
     Книга незвичайна. Не тільки через те, що там містяться твори 63 письменників, які в тій чи інакшій мірі пов'язані з Донеччиною та Луганщиною. Не тільки через те, що передмову написав один з патріархів українського літературознавства, дисидент та академік Іван Дзюба. Вона незвичайна тим, що вона об'єднує під своєю палітуркою дуже різні літературні покоління Донеччини та Луганщини. Різні жанрово, тематично та змістовно. Це в жодному разі не перелік всіх українських письменників Донеччини та Луганщини другої половини XX століття та початку XXI століття, але значна частка тих, без кого неможливо уявити сучасну українську літературу.
     Вона як Ноїв ковчег. Бо книга ця об'єднує чимало авторів, які були змушені стати втікачами з рідної землі. Вони залишаються, в більшості випадків, в Україні та продовжують займатися творчістю.
     Обкладинка книги - це фрагмент картини українського художника та скульптора з Горлівки, Петра Антипа, який вирішив в такий спосіб долучитися до видання цієї вкрай важливої для нас Антології.
     Кому ця книга? Однозначно для філологів та істориків. Культурологів та філософів. Громадян України, які готові вийти за рамки традиційних уявлень про Донеччину та Луганщину як край, в якому «нібито ніколи» не існувало української культури.
       Для нас велика честь, що цьогорічна переможниця Національної премії імені Тараса Шевченка, художниця та письменниця Емма Андієвська є однією з авторок Антології.
        Ми сподіваємося, що ця книга стане Вам в добрій нагоді та буде твердим свідченням про те, що Донеччина та Луганщина є частиною України.     Частиною її культурного та ментального тіла, невіддільною від решти. Можна підробити новини, встановити комендантську годину або нищити українські пам'ятники (як сталося зі стелою Василя Стуса в Донецьку). Однак. Жодному окупанту не вдасться підробити культуру.
       Від імені частки української Донеччини та Луганщини, ми радо вітаємо Вас та просимо надсилати Ваші відгуки та рецензії присвячені Антології на наступну електронну адресу:  fedorchukstanislav@gmail.com
З повагою, Голова Правління  ГО «Українська народна рада Донеччини та Луганщини»
Станіслав Федорчук


Немає коментарів:

Дописати коментар